Rolki z folią

Różnice między folią a laminatem foliowym

Chociaż w powszechnym rozumieniu folia i laminat foliowy uważane są za produkty tożsame, w istocie nieco się od siebie różnią. Sprawdź, czym jest laminat foliowy, a czym folia i czym oba te materiały się od siebie różnią.

Laminat foliowy, czyli właściwie co?

Laminaty foliowe to produkty, składające się z wielu warstw. Produkowane są najczęściej z polietylenu oraz politereftalanu etylenu. Można je stosować we wszelkiego rodzaju maszynach pakujących typu FFS i Flowpack. Ponadto mogą być one wytwarzane na bazie następujących rodzajów folii:

  • folii polietylenowej,
  • folii polipropylenowej,
  • folii poliestrowej,
  • folii poliamidowej,
  • folii aluminiowej,
  • folii metalizowanej.

Większość laminatów foliowych posiada międzywarstwowy nadruk nanoszony w technice flexodruku. Laminatów używa się głównie w przemyśle spożywczym, gdzie służą do pakowania pożywienia. Dzięki nim żywność zachowuje świeżość i aromat przez długi czas, a także jest odporna na wilgoć. Folie laminowane są także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe oddziaływanie promieni UV. W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości folie laminowane w dziesięciu różnych kolorach. Możliwy jest na nich nadruk farbami metalicznymi lub naniesienie druku, imitującego papier. Laminat może być matowy lub z połyskiem. Oferowane przez nas laminaty foliowe cechują bardzo dobra zgrzewalność, nieprzepuszczalność powietrza, wysoka transparentność oraz uniwersalność. Idealnie nadają się one bowiem do pakowania mięsa, wędlin serów, ryb, owoców morza oraz pieczywa.    

Czym jest folia termokurczliwa?

Innym rodzajem opakowań, stosowanych w przemyśle spożywczym, są dostępne u nas folie termokurczliwe. Od laminatów foliowych różnią się tym, że szczelnie przylegają do produktu spożywczego, chroniąc go tym samym przed wilgocią oraz rozkładem. Folie termokurczliwe ponadto, w przeciwieństwie do laminatów foliowych, zmniejszają swoją objętość pod wpływem około 80-120 stopni Celsjusza.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Supravis, która zajmuje się produkcją barierowych i wysokobarierowych opakowań: Folie termokurczliwe produkowane są z polietylenu, polipropylenu oraz polichlorku winylu. Giętkie i przezroczyste są odporne na działanie szkodliwych kwasów, zasad i soli oraz na niskie temperatury. Proces ich powstawania jest bardzo prosty:  polipropylen pod wpływem zwiększenia temperatury przechodzi w stan ciekły, a po jej obniżeniu wraca do stałego stanu.

Poprzez taki proces produkcji folia staje się sztywna, odporna na uszkodzenia i na wysoką temperaturę. Polichlorek winylu natomiast sprawia, że folia nie traci swoich właściwości pod wpływem działania rozpuszczalników.

Materiał partnera