Siłownik hydrauliczny

Różnica między naprawą a regeneracją siłownika hydraulicznego

Regeneracja siłownika hydraulicznego różni się od jego naprawy. W tym procesie pierwszym krokiem jest dogłębna analiza problemu i wszystkich usterek, które uniemożliwiły poprawną pracę siłownika. Podczas regeneracji najczęściej wymienia się wszelkie uszczelnienia wraz w tłoczyskami, a często także łożyskami i rurami. Tak przygotowany cylinder jest wydajniejszy i bardziej wytrzymały.

Jak wygląda proces regeneracji siłowniki hydraulicznego

Na początek, w ramach ciekawostki, warto wspomnieć, że choć sama nazwa siłowników hydraulicznych brzmi enigmatycznie, ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne i wszystkim znane. Elementy te służą m.in. do podnoszenia ciężkich materiałów w dźwigach oraz poruszania ramionami koparki.

Regeneracja siłowników hydraulicznych jest przeprowadzana, kiedy podzespół ten ulega awarii i dalsze prace okazują się niemożliwe. Przykładem takiej sytuacji jest zastój podczas wykopywania fundamentów. W tym przypadku siłownik jest najpierw demontowany, a następnie zostaje sporządzona jego ekspertyza oraz wycena naprawy.

Profesjonalna regeneracja siłownika przebiega w sposób ściśle określony przez fachowców. Specjaliści uszczelniają więc wszystkie powstałe szczeliny oraz dokładnie oczyszczają każdy element podzespołu. Ważnym działaniem podczas regeneracji jest również skrupulatne smarowanie połączeń dynamicznych odpowiednimi preparatami.

Popularną i skuteczną metodą odnowy siłowników okazuje się także honowanie, czyli wygładzanie ich powierzchni w celu zmniejszenia oporów. Często wymienia się także łożyska oraz cylindry. W praktyce więc regeneracja jest zespołem czynności, które mają na celu zdiagnozowanie źródła problemu i usunięcie go z wykorzystaniem konkretnych metod.

Czym różni się regeneracja siłownika od jego naprawy?

– Naprawa siłownika polega na szybkim usuwaniu źródła awarii i przywróceniu części do sprawności. W przeciwieństwie do regeneracji pracownicy naprawiający ten podzespół nie skupiają się na wykryciu przyczyny uszkodzenia. Serwisanci starają się po prostu jak najszybciej umożliwić dalszą pracę koparki, dźwigu oraz innych maszyn i pojazdów – informuje pracownik firmy SIŁOVEX z Porąbka.

Podsumowując, regeneracja i naprawa siłownika są podobnymi metodami na poprawę pracy tego podzespołu. Sposoby, które stosują profesjonaliści, okazują się jednak bardzo zróżnicowane, a poprawnie serwisowana część zapewnia długotrwałą pracę wielu skomplikowanych maszyn. W celu przywrócenia sprawności siłownika należy skontaktować się z profesjonalistami.

Materiał partnera