strażak w hełmie strażackim

Rola i znaczenie hełmów strażackich

Hełm to nieodzowny atrybut każdego strażaka. Ten elementu umundurowania nie tylko odróżnia go od osób wykonujących inne zawody, ale także wpływa na bezpieczeństwo podczas wykonywania różnego typu czynności obarczonych sporym ryzykiem. Aby sprzęt dobrze spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany. W tym celu warto przeanalizować różne czynniki charakteryzujące. O jakie kwestie chodzi?

Wygoda noszenia

Hełm strażacki przede wszystkim chroni głowę przed urazami mechanicznymi. Ale kilku- lub kilkunastogodzinna służba jest dla strażaka na tyle wyczerpująca, że męczenie się z niewygodnym sprzętem dodatkowo obniża jego komfort i wydajność pracy. Tak więc hełm powinien być wygodny, nie może uwierać, spadać ani „gryźć”.

W tym celu warto wyposażyć się w akcesorium z uprzężom w miękkim obiciu, najlepiej ze specjalną wyściółką. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie i wyważenie hełmu, a także możliwość regulowania wysokości. To ostatnie jest możliwe dzięki zintegrowanej siatce wewnętrznej, której dodatkową zaletą jest wentylacja głowy.

Właściwy kształt

Kontynuując wątek komfortu noszenia, równie istotne jest to, by dobrać odpowiedni kształt hełmu strażackiego. W żadnym razie nie może on obciążać mięśni karku, gdyż skutkowałoby to kontuzją lub w najlepszym wypadkiem nadwerężeniem.

Najlepiej, by przed udaniem się na akcję strażak przetestował hełm w warunkach praktycznych, najlepiej wykonując jakąś czynność fizyczną. Jeśli sprzęt jest wygodny i nie blokuje ruchów głowy – to znaczy, że jest dobrze dobrany.

Kolor ma znaczenie

Oznakowanie i kolorystykę środków ochrony indywidualnej dla strażaków określa specjalny dokument: Zarządzenie nr 9 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z 5 lutego 2007 roku w sprawie wzorców oraz szczegółowych wymagań, cech technicznych i jakościowych przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej użytkowanych w Państwowej Straży Pożarnej z zastrzeżeniem § 2.

W porozumieniu jest mowa o kolorystyce hełmów. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej noszą hełmy czerwone, natomiast osoby działające w ramach Ochotniczych Straży Pożarnych – hełmy białe.

Odpowiednie elementy uzupełniające

Hełm strażacki to nie wszystko. Równie ważne są elementy dodatkowe, dzięki którym można stworzyć spójny i funkcjonalny zestaw gotowy na najbardziej ekstremalne sytuacje. Dużą popularnością cieszą się na przykład latarki wraz z uchwytami, dostępne w ofercie firmy Sprzęt-Poż. Taki nowoczesny sprzęt umożliwia pracę w trudnych warunkach o ograniczonej widoczności. Możliwość zamocowania specjalistycznych latarek bezpośrednio na hełmie zwiększa efektywność wykonywania wielu czynności.

Dobrze sprawdzają się także specjalne okulary zwiększające widoczność.

Przy wyborze hełmu warto też zwracać uwagę na wizjer, który zapewnia ochronę twarzy. Powinien być duży, termoplastyczny i wytrzymały. Do tworzenia tych elementów często wykorzystuje się tworzywo polimerowe.

Materiał partnera