ciecie laserem zastosowanie w przemysle

Rola i znaczenie cięcia laserem w przemyśle

Obróbka metali z reguły nie może się odejść bez nowoczesnych technologii ułatwiających pracę z tymi materiałami. Jednym z popularnych i skutecznych sposobów jest użycie lasera. Na czym w zasadzie polega jego działanie, dlaczego jest tak ważny i jakie korzyści ma wykorzystywanie go w przemyśle? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jakie zastosowanie w przemyśle ma laser?

Cięcie laserem to nowoczesna technika, która znacznie ułatwiła obróbkę metali. Metody stosowane wcześniej nie były tak skuteczne i nie miały aż tylu zalet. Sposób ten wykorzystuje działanie wysokiej temperatury, a praca przebiega z użyciem gazu technicznego. Cięcie laserem sprawdza się szczególnie w przypadku cienkich warstw metalu, dlatego ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, między innymi w budownictwie, motoryzacji, lotnictwie, górnictwie czy w przemyśle medycznym. Na popularność tej metody wpływa między innymi mnogość opcji jej wykorzystania, nawet w przypadku wymagających zadań. Laser stosuje się często do cięcia metalu, ale może on być używany również w innych sytuacjach, na przykład w obróbce drewna, tkanin czy tworzyw sztucznych.

Zalety cięcia laserem

Częste wykorzystanie techniki cięcia laserem nie bierze się znikąd. Jego uniwersalne zastosowanie jest niewątpliwie olbrzymią zaletą, ale to nie jedyna korzyść. Bardzo ważnym plusem cięcia laserowego jest jego niebywała precyzja. Inne metody nie zapewniają aż takiej dokładności i estetyki wykonania jak ta bezdotykowa technika. Umożliwia ona wycinanie nawet mocno skomplikowanych kształtów.

Użycie lasera pozwala także skrócić czas pracy – precyzja sprawia, że krawędzie nie wymagają dodatkowej obróbki, dzięki czemu gotowy produkt jest szybciej skończony

– wyjaśnia pracownik firmy Hydropol. W przypadku tej techniki można mówić również o oszczędności finansowej, bo nie dochodzi do dużych strat materiału. Poza tym, cięcie laserem to proces zautomatyzowany, który zapewnia powtarzalność, co jest szczególnie istotne w przypadku produkcji na szeroką skalę. Możliwe jest wykonanie dużej ilości takich samych elementów, nawet jeżeli są one bardzo małe albo mają skomplikowane kształty.

Warto pamiętać o tym, że warunkiem efektywnej pracy z użyciem lasera są umiejętności i doświadczenie osoby, która się tym zajmuje. Dlatego też, aby zapewnić sobie lepszy wynik końcowy, warto zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy będą umieć w pełni wykorzystać potencjał tej nowoczesnej techniki. Precyzja z pewnością pozwoli usprawnić procesy produkcyjne oraz uzyskać obiekty charakteryzujące się wysoką jakością.

Materiał partnera