Rodzaje wykładzin biurowych

Wykładziny dywanowe są obecnie najchętniej stosowanym rodzajem pokryć podłogi w obiektach biurowych. Coraz częściej są także wybierane przez właścicieli prywatnych domów i mieszkań. Cenimy wykładziny za to, że doskonale chronią przebywające w danych pomieszczeniach osoby przed zimnem oraz dobrze tłumią hałas, są miękkie i przyjemne w dotyku, a przy tym, w porównaniu np. z drewnianymi parkietami czy dywanami, stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu. W naszym artykule możesz przeczytać o tym, jakie są najczęściej stosowane rodzaje wykładzin.

Jak dobrać najlepszą wykładzinę do danego pomieszczenia?

Zanim dokładnie opiszemy rodzaje sprzedawanych wykładzin podłogowych, najpierw napiszemy parę słów o tym, w jaki sposób wybrać taką, która będzie najlepiej pasowała do danego pomieszczenia. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wykładziny dywanowe są tak chętnie wybierane dlatego, że bardzo dobrze tłumią dźwięki otoczenia, zwłaszcza te ich rodzaje, które mają długie włosie i piankowe podłoże. Konkretny rodzaj wykładziny, tzn. z odpowiednim podłożem i zastosowanym podkładem, z konkretnego materiału oraz właśnie z odpowiednią długością włosia, powinien być jednak dobierany bezpośrednio do warunków i wymagań stawianych w danych pomieszczeniach. Nie każda wykładzina będzie się np. nadawała do zastosowania w pomieszczeniach  z ogrzewaniem podłogowym. Nie każda także będzie tak samo dobra do zastosowania w pokojach w mieszkaniach lub domach mieszkalnych. Generalnie w tym przypadku należy wybierać takie wykładziny dywanowe, które będą odpowiednio miękkie, tak aby można było na nich także wygodnie siedzieć, a nasze dzieci, żeby mogły się na nich bawić.

Podział wykładzin dywanowych ze względu na materiał wykonania

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Olex z Poznania, renomowanego dystrybutora materiałów budowlanych, profesjonalnych środków czyszczących oraz właśnie wykładzin dywanowych:

Podstawowy podział rodzajów wykładzin dywanowych rozróżnia je według materiału, z którego są wykonane. Obecnie na rynku, także w naszej ofercie, klienci mogą wybierać pomiędzy wykładzinami wykonanymi z tworzyw sztucznych oraz wykładzinami naturalnymi. Każdy typ posiada oczywiście swoje zalety.

Jakie zatem są najpopularniejsze rodzaje wykładzin podłogowych?

  • Wykładziny poliamidowe – Chyba obecnie najpopularniejszy rodzaj wykładzin dywanowych. Klienci cenią je przede wszystkim za dużą trwałość, sprężystość oraz za to, że nie widać na nich żadnych odkształceń. Wykładziny poliamidowe w trakcie użytkowania w zasadzie nie tracą także swojego koloru i nie przyjmują brudu, dzięki czemu są łatwe do utrzymania w czystości.
  • Wykładziny poliestrowe – Ten rodzaj wykładzin jest nieco starszego typu. Dziś są już rzadziej wybierane, ponieważ w porównaniu do wykładzin wykonanych z poliamidu są mniej trwałe, łatwiej tracą kolor oraz nie są tak bardzo odporne na działanie środków chemicznych, przez co są trudniejsze do utrzymywania w czystości.
  • Wykładziny polipropylenowe – Ten rodzaj wykładzin podłogowych jest chętnie wybierany ze względu na największą odporność na ścieranie. Wykładziny z polipropylenu nie chłoną także wody oraz są odporne na działanie środków chemicznych. Ich jedyną wadą jest to, że jako iż mają stosunkowo twarde włókna, to pod naciskiem mogą one ulegać odkształceniom.
  • Wykładziny akrylowe – Wykładziny akrylowe także są mało odporne na odkształcenia oraz na ścieranie, ale za to odznaczają się bardzo miękkimi i sprężystymi włóknami.
  • Wykładziny wełniane – Wykładziny wykonane z wełny lub z dodatkiem wełny są chętniej stosowane w budynkach mieszkalnych, w których są mniej narażone na duże obciążenia. Do stosowania w biurach ten typ wykładzin jest po prostu za bardzo podatny na mechacenie oraz powstawanie plam oraz jest zbyt trudny do utrzymania w czystości.
Materiał partnera