Rodzaje tektury litej

Tektura jest podstawowym surowcem, wykorzystywanym do produkcji opakowań, kartonów czy pudeł. Podzielić ją można na wiele różnych rodzajów wedle poszczególnych kryteriów, jednak podstawowy podział to rozróżnienie na tekturę litą oraz falistą. Oba te rodzaje posiadają inne właściwości: inną sztywność, wytrzymałość na zgniatanie oraz zaginanie. Wśród tektur falistych mamy do wyboru trzy lub pięciowarstwowe. A jaki są rodzaje tektury litej?

Tekturę litą możemy podzielić na tekturę w arkuszach oraz w zwojach. Tektura w arkuszach najczęściej jest wykorzystywana do produkcji opakowań, przekładek, wykrojów w przemyśle krawieckim oraz tapicerskim. Jest chętnie wybierana ze względu na wytrzymałość oraz dużą odporność na przebicia.

Z kolei tektura lita w zwojach to produkt służący głównie do wytwarzania przekładek i bobin. Jakie rodzaje tektur litych wyróżniamy?

Tektura antykorozyjna

Tektura lita ma postać jednego, gładkiego arkusza papieru o różnej gramaturze oraz grubości. Antykorozyjna została dodatkowo pokryta powłoką z niewidocznego, bezzapachowego, nieszkodliwego i lotnego inhibitora korozji. Dzięki niej możliwa jest produkcja opakowań na produkty podatne na wszelkie formy korozji. Powłoka bowiem emituje niewidoczne opary, które osiadają na towarach, zapobiegając tym samym skraplaniu się wilgoci. Opakowanie z antykorozyjnej tektury gwarantuje, że produkty dotrą na miejsce w takim stanie, w jakim zostały zapakowane.

Tektura laminowana

Jedna z częściej stosowanych tektur litych, służąca do produkcji opakowań na żywność, napoje, towary konsumpcyjne oraz przemysłowe. Mocna, odporna na wilgoć, zmiany klimatyczne, przebicia oraz rozerwanie, daje szerokie możliwości, dzięki laminowaniu różnymi rodzajami papierów.

Chętnie stosowana do pakowania owoców i warzyw, przechowywanych w warunkach wilgotnych. Tektura ta wykańczana jest papierem siarczanowym lub powlekanym PE.

Szeroki wybór różnego rodzaju tektur oferuje swoim klientom renomowany producent papierów TOP S.A.

Tektura maszynowa

Tego typu tektury lite są gładkie, sztywne i solidne. Cechuje je wysokiej jakości wykończenie oraz wykonanie. Nadaje się do sztancowania, nacinania oraz przegniatania, a także wykazuje wysoką podatność na obróbkę w zautomatyzowanych maszynach pakujących. Jej gładka powierzchnia pozwala na naniesienie doskonalej jakości druku offsetowego oraz fleksograficznego.

Tektura na tuleje

Specyficznym rodzajem tektury litej jest tektura na tuleje, wykorzystywana na opakowania przemysłowe, tuleje oraz tuby. Jest ona z jednej strony bardzo sztywna, z drugiej zapewnia doskonałą podatność na obróbkę w maszynach do nawijania tulei.

Wśród tego rodzaju tektury litej wyróżnić możemy dodatkowo:

  • tekturę niezaklejaną, średnio klejoną i pełno klejoną
  • tekturę szarej, tektury na tuleje z białą warstwą zewnętrzną i lekkiej tektury na tuleje.
Materiał partnera