pompa próżniowa

Rodzaje pomp próżniowych

Pompa próżniowa, nazywana także ssawą lub ekshaustorem, stosowana jest w technice jako urządzenie do usuwania gazów w zamkniętej przestrzeni, czyli do wytwarzania podciśnienia. Do najważniejszych parametrów pompy próżniowej należą: ciśnienie końcowe, a zatem najmniejsze ciśnienie, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu danego urządzenia; szybkość pompowania i jej zależność od ciśnienia oraz wydajność, którą mierzy się w metrach sześciennych gazu transportowanego w jednostce czasu.

Ogólna klasyfikacja pomp próżniowych zbudowana jest w oparciu o ich sposób działania – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Edwards. W związku z tym, wyróżnia się pompy objętościowe, molekularne, jonowe, jonowo-magnetyczne i jonowo-sorpcyjne, kondensacyjne, strumieniowe i adsorpcyjne. Poniżej przyjrzymy się kilku rodzajom pomp, najczęściej wykorzystywanych w technice próżniowej.

Pompy próżniowe dyfuzyjne

W dyfuzyjnych pompach próżniowych czynnikiem pompującym zazwyczaj jest specjalny olej albo rtęć. Strumień czynnika porywa ze sobą cząsteczki gazu dzięki zjawisku dyfuzji i przenosi je z obszaru pompowanego do obszaru próżni wstępnej.

Tym, co wyróżnia pompy dyfuzyjne jest bardzo długa żywotność. Takie urządzenia zachowują sprawność nawet przez kilkadziesiąt lat, mimo iż ich konserwacja nie wymaga szczególnie skomplikowanych zabiegów. Również obsługa dyfuzyjnej pompy próżniowej nie jest trudna, choć wymaga stosowania dodatkowych urządzeń, wytwarzających próżnię wstępną.

Pompy próżniowe turbomolekularne

Pompy turbomolekularne należą do większej grupy pomp rotacyjnych, zwanych też obrotowymi. Podstawowymi elementami budującymi pompę turbomolekularną są 2 układy łopatek: obracającego się wirnika oraz statora, który pozostaje nieruchomy. Takie pompy stosowane są dla uzyskania czystej próżni najwyższej jakości, wolnej od jakichkolwiek oparów z oleju czy smaru.

Pompy próżniowe bezolejowe

To kolejna propozycja w technice próżniowej, która umożliwia przeprowadzenie idealnie czystego procesu. Pompy bezolejowe stosują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym przepompowywany gaz nie ma w ogóle styczności z łożyskami i układem napędowym, oferując jednocześnie hermetyczną szczelność. Dzięki temu łożyska są smarowane typowymi smarami, które posiadają właściwości dużo lepsze, niż smary próżniowe, co nie wpływa na jakość próżni. Właśnie dlatego pompy bezolejowe są chętnie stosowane do uzyskania próżni w warunkach laboratoryjnych w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Pompy próżniowe olejowe

Są to pompy rotacyjne o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je m.in. w motoryzacji, metalurgii, hutnictwie, technice chłodniczej i pakowaniu żywności. Do najważniejszych zalet olejowych pomp próżniowych należy zaliczyć niezawodność, niezwykle cichą pracę, łatwą obsługę i konserwację, a także bardzo dużą wydajność przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.

Pompy próżniowe typu Roots’a

Ten rodzaj pomp próżniowych wykorzystuje się w aplikacjach specjalnych, gdzie wymagana jest bardzo wysoka prędkość pompowania, dochodząca nawet 4000m3/h. Praca pompy typu Roots’a jest cicha, wolna od wibracji i niezawodna, ale cechą najbardziej godną uwagi jest wysoka odporność pompy na korozję.

Pompy próżniowe typu Roots’a powstały z myślą o umożliwieni wytwarzania próżni w agresywnym środowisku, toteż świetnie sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych branży chemicznej. Wykorzystuje się je m.in. w procesach destylacji, odgazowania stali, obróbki termicznej, spawania wiązką elektronów i wielu innych.

Materiał partnera