plamdeka

Rodzaje plandek samochodowych

Zabezpieczenie ładunku jest jedną z najistotniejszych kwestii w transporcie drogowym. Pojazdy do tego wykorzystywane powinny być wyposażone w akcesoria adekwatne do charakteru przewożonych towarów – jednym z podstawowych rodzajów zabezpieczeń są plandeki samochodowe. Wbrew pozorom jest to dość szeroka grupa produktów.

Plandeki wodoodporne

– To jednej z najpowszechniejsze stosowanych plandek samochodowych – mówi przedstawiciel marki Dr. Thiel Polska, specjalizującego się w produkcji tego typu artykułów – Jak sama nazwa wskazuje są to materiały o strukturze nieprzepuszczającej wody ani wilgoci. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do zabezpieczenia ładunków, które są wrażliwe na te czynniki, np. określonych rodzajów artykułów spożywczych.

Plandeki tego typu stanowią ponadto zabezpieczenie przed wszelkimi zanieczyszczeniami – mogą być z powodzenie wykorzystywane do ochrony materiałów na placach budowy. Do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe tworzywa sztuczne, między innymi polichlorek winylu, polietylen, polietylen o dużej gęstości (HDPE) oraz polipropylen.

Plandeki przepuszczające powietrze

W przeciwieństwie do plandek wodoodpornych, tkaniny tego rodzaju nie są odporne na działanie wilgoci. Z drugiej strony ich struktura umożliwia swobodną cyrkulację powietrza w obrębie komory lub skrzyni załadunkowej. Dzięki temu nadaje się doskonale do transportu niektórych towarów wykazujących się dużą wrażliwością na długo utrzymującą się wilgoć oraz wzrost temperatury. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim siatki polietylenowe.

Plandeki odporne na wysokie temperatury

Tego rodzaju plandeki wykonywane są z tworzyw sztucznych lub płótna żeglarskiego. Zgodnie ze swą nazwą wykazują się bardzo dużą odpornością na wysokie temperatury, w związku z czym doskonale spiszą się w zabezpieczeniu ładunków przewożonych w czasie upałów, a także do magazynowania towarów w warunkach podwyższonej temperatury.

Plandeki do ładunków o mniejszych gabarytach

Zdarza się niekiedy, że na jednej pace ładunkowej przewożone są różnego rodzaju ładunki – tylko niektóre z nich wymagają zabezpieczenia, np. jeśli są w przewożone w mniejszych kontenerach. Okrywanie całej paki w takiej sytuacji może okazać się rozwiązaniem zupełnie niepotrzebnym – do zabezpieczenia ładunku możemy wykorzystać mniejszą plandekę, którą przykrywa się konkretny kontener. Plandeki tego rodzaju zapewniają wysoki poziom zabezpieczenia przez wilgocią oraz wysoką wytrzymałość na uszkodzenia.

Materiał partnera