Rodzaje pianek poliuretanowych

Poliuretany to tworzywa sztuczne z grupy polimerów, które mają szereg zastosowań w różnych branżach. Produkujemy z nich między innymi włókna, żywice, kleje, włókna i pianki. Te ostatnie wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie. Pianki poliuretanowe dostępne na rynku mogą różnić się od siebie właściwościami, dzięki czemu bez problemu znajdziemy produkty odpowiednio dopasowane do planowanego zastosowania. Jakie są rodzaje pianek poliuretanowych?

Podstawowy podział pianek poliuretanowych

Pianki poliuretanowe możemy podzielić na różne sposoby. Pianki poliuretanowe dzielimy na materiały o otwartej i zamkniętej strukturze komórek. Pianki o otwartej strukturze komórek wykorzystywane są przede wszystkim do izolacji ścian i dachów od wewnątrz budynku – jest to izolacja termiczna i akustyczna jednocześnie. Pianki poliuretanowe o zamkniętej strukturze komórek są materiałem sztywniejszym, charakteryzującym się odpornością na wodę, w związku z czym są stosowane głównie na zewnątrz budynków i w pomieszczeniach wilgotnych. Pianki poliuretanowe możemy również podzielić na materiały jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe pianki poliuretanowe twardnieją pod wpływem wilgoci, natomiast pianki dwuskładnikowe utwardzają się w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi po wymieszaniu dwóch komponentów. Pianki poliuretanowe mogą także różnić się sposobem aplikacji – pianki zazwyczaj dostępne są w wersji pistoletowej i wężykowej. Ciekawym rozwiązaniem jest także pianka poliuretanowa aplikowana specjalnym systemem natryskowym.

Wybór odpowiedniej pianki poliuretanowej

Jak mówi nam przedstawiciel firmy POLYCHEM SYSTEMS z Poznania, pianki poliuretanowe najlepiej wybierać pod kątem planowanego zastosowania. Przykład: do mocowania ram okiennych, futryn drzwiowych, izolacji elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych i C.O., czy uzupełniania uszkodzonej izolacji termicznej najlepiej sprawdzą się pianki jednoskładnikowe, które charakteryzują się krótkim czasem schnięcia (pozwala nam to na szybką obróbkę). Wybierając piankę, zwracamy uwagę, czy będzie ona przyczepna do podłoża, na którym chcemy jej użyć. Do niektórych prac warto wybrać pianki poliuretanowe, które wyróżniają się zwiększoną ekspansją. Jeśli chcemy zaizolować większą powierzchnię, bardzo dobrym wyborem będzie skorzystanie z systemu izolacji natryskowej – system może być wykorzystywany do izolacji stropów, ścian działowych, poddaszy, dachów itd. Natryskowy system aplikacji pozwala nam na wykorzystanie izolacji pianką poliuretanową na prawie wszystkich materiałach, które są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Na koniec warto wspomnieć o ważnym atucie izolacji natryskowej: to eliminacja mostków termicznych dzięki wypełnianiu trudno dostępnych przestrzeni.

Materiał partnera