papier fotograficzny

Rodzaje papierów fotograficznych

Wywoływanie zdjęć pozwala na skuteczne utrwalenie swoich wspomnień. Pozostawianie fotografii w cyfrowej formie jest niestety związane ze stosunkowo dużym ryzykiem ich stracenia. Zdaje sobie z tego sprawę wiele osób, dlatego gromadzenie fotoodbitek jest cały czas bardzo popularne. Warto więc widzieć, jakie są rodzaje papierów fotograficznych – a jest ich kilka. W tym artykule opisane zostaną cztery wersje takiego papieru.

Cztery podstawowe rodzaje papierów

Papiery fotograficzne występują w rozmaitych wersjach. To, jaka zostanie wybrana przez klienta, przesądzi i finalnym wyglądzie fotoodbitki. Co istotne, nazwy poszczególnych papierów mogą się różnić w zależności od firmy, która świadczy usługi kserograficzne. Na przykład w drukarni PrintShop Kuźnia we Wrocławiu zdjęcia mogą być wywoływane na czterech różnych papierach: Glossy, Luster, Fine Art Matte i Silk.

Pierwsze dwa wymienione papiery są właściwie bardzo do siebie podobne. Cechują je identyczne właściwości, poza jedną: Glossy jest papierem błyszczącym, natomiast Luster to papier o wykończeniu półmatowym. Poza tym wyróżnia je trwałość, więc nie trzeba mieć obaw, że w krótkim czasie nasze zdjęcia znacząco zmienią swój wygląd. Wpływa na to też wodoodporność papieru Glossy i Luster. Ich dodatkową zaletą jest idealne odzwierciedlenie kolorów. Wywołane na nich zdjęcia wyglądają naprawdę zachwycająco.

Pod tym względem zadowalający jest również papier fotograficzny Fine Art Matte. Chociaż jego jakość przewyższa jakość papieru Glossy i Luster. Jest to produkt profesjonalny, artystyczny, cechujący się wyjątkową trwałością. Dzięki temu jakość fotoodbitek jest wyraźnie zauważalna. Papier Fine Art Matte to papier matowy, gwarantujący najwyższy standard wydruku. Jego cechą charakterystyczną jest też gładka powierzchnia i struktura, która nie przepuszcza światła. Dodatkowo wysoka sztywność i maksymalnie białe podłoże.

Na szczególną uwagę zasługuje też papier fotograficzny Silk – nowoczesny mikro-oporowy papier, który wyróżnia się jedwabistą strukturą. W wielu kwestiach jest on podobny do papieru Fine Art Matte: szybko schnie i cechuje go wysoka sztywność. Poza tym także on uznawany jest za papier profesjonalny.

Na jaki papier się zdecydować?

Jeśli chcemy wywołać standardowe zdjęcia do typowego albumu domowego, to papier fotograficzny Glossy lub Luster powinien zupełnie wystarczyć. Oba ta papiery mają bardzo dobrą jakość, a dzięki temu stworzone na nich odbitki wyglądają naprawdę zadowalająco. Poza tym gwarantują one wysokie nasycenie barw. Musimy jedynie przemyśleć, czy preferujemy papier błyszczący, czy papier o wykończeniu półmatowym.

Natomiast jeśli planujemy wykorzystać jeden z wymienionych papierów do celów profesjonalnych, to zdecydowanie powinniśmy postawić na papier fotograficzny Fine Art Matte albo papier fotograficzny Silk. Są one stosowane między innymi w fotografii artystycznej, do wydruku kartek okolicznościowych, kalendarzy, portfolio czy zaproszeń. Idealnie sprawdzają się też w fotografii studyjnej.

Materiał partnera