Rodzaje odzieży roboczej  

Odzież robocza przestaje być już tylko obowiązkowym strojem narzuconym przez przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Coraz częściej staje się wizytówką pracodawcy. Widok pracowników różnych branż ubranych w odzież ochronną z logo firmy, w której pracują już chyba nikogo nie dziwi. Również producenci odzieży roboczej, aby przekonać do swoich produktów zaczynają tworzyć ubrania nie tylko bezpieczne, ale również modne.

Dla kogo odzież ochronna?

Branż w których wymagane jest stosowanie odzieży ochronnej jest naprawdę sporo. Budownictwo, gastronomia, ogrodnictwo, medycyna czy przemysł ciężki. To tylko kilka przykładów. Oczywiście każdy zawód wymaga innego rodzaju odzieży roboczej. Jak wyjaśnia ekspert hurtowni odzieży roboczej i produktów BHP Ella z Lublina:

Uwarunkowane jest to przede wszystkim specyfiką wykonywanej pracy oraz środowiskiem w jakim jest ona wykonywana. Innej odzieży będzie potrzebował ogrodnik, innej spawacz, a jeszcze innej lekarz czy osoba pracująca na budowie. Jednak dla wszystkich rodzajów odzieży istnieją pewne cechy wspólne. Najważniejszą z nich jest materiał, z którego została wykonana. Od jego jakości zależy nie tylko bezpieczeństwo samych pracowników, ale także osób postronnych. Ma on również wpływ na żywotność odzieży. Niektóre z materiałów muszą dodatkowo posiadać odpowiednie certyfikaty. Tak jest choćby w przypadku rękawiczek lateksowych używanych przez pielęgniarki, lekarzy oraz w przemyśle gastronomicznym czy w usługach kosmetycznych.

Rodzaje odzieży roboczej

Wybór ubrań ochronnych, jak i jej dostępność jest obecnie tak samo bogaty jak asortyment odzieży codziennej. Producenci chcąc zdobyć nowych klientów prześcigają się w pomysłach na wyróżnienie swojej marki. Oferują wciąż nowe, czasami zaskakujące rozwiązania. Mimo to podział odzieży roboczej na tę dla osób pracujących w pomieszczeniach i tych, których praca odbywa się głównie na zewnątrz jest nadal aktualny. Do pierwszej kategorii zaliczamy spodnie, koszule, obuwie, rękawiczki oraz fartuchy. Kategoria druga jest wzbogacona o okrycia wierzchnie w postaci kurtek czy peleryn przeciwdeszczowych. Nie może tu także zabraknąć ciepłych czapek i rękawiczek na zimne dni. Oczywiście wymienione rodzaje odzieży podlegają sezonowaniu. Innych używa się zimą, a innych latem. Dodatkowo można dokonać bardziej szczegółowego podziału. Innego obuwia będzie używała pielęgniarka, a innego mechanik samochodowy.

Używanie odzieży roboczej to od pewnego czasu nie tylko obowiązek, ale świadomy wybór pracowników dostrzegających zalety pracy w bezpiecznych warunkach.

Materiał partnera