Odciąg spawalniczy

Rodzaje odciągów spawalniczych

Odciągi spawalnicze to grupa urządzeń, służących do oprowadzania dymów, powstających podczas procesu spawania. Stanowią one niezbędny element wyposażenia warsztatów spawalniczych. Oczyszczają powietrze, zwiększając poziom bezpieczeństwa pracowników. Istnieje szereg rozwiązań, pozwalających na pozbycie się z wnętrza zakładu zanieczyszczeń generowanych podczas spawania. Poznaj rodzaje odciągów spawalniczych i wybierz najlepszy dla swojej firmy!

Jakie odciągi sprawdzą się przy spawaniu?

Do odprowadzania zanieczyszczeń, powstających podczas spawania, mogą być wykorzystywane urządzenia o zróżnicowanej konstrukcji. Wśród powszechnie stosowanych rozwiązań należy wymienić:
    • ramiona odciągowe,
    • odciągi przenośne,
    • stanowiska spawalnicze.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy zajmującej się produkcją wentylatorów i odciągów miejscowych Klimawent, wybór rozwiązania należy uzależnić od indywidualnych potrzeb warsztatu. Odciąg spawalniczy powinien bowiem spełniać swoją funkcję, jaką jest odprowadzanie zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu pracy na stanowisku roboczym. 

Co wybrać: ramiona odciągowe czy odciągi przenośne?

W przypadku wielu warsztatów spawalniczych oraz różnego rodzaju innych zakładów, w których przeprowadzane są sporadyczne prace spawalnicze, wystarczającym rozwiązaniem są ramiona odciągowe lub odciągi przenośne. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej tym urządzeniom.

Ramiona odciągowe to uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba odsysania dymów bezpośrednio z miejsca ich emisji. Mogą mieć konstrukcję przegubową lub teleskopową. Dzięki temu możliwe jest ich odpowiednie ukierunkowanie, pozwalające na efektywne zbieranie zanieczyszczeń. Dodatkowo zamontowane ramiona obrotowe pozwalają na przedłużenie zasięgu pracy ramion odciągowych, które są do nich podłączone. 

W przypadku ruchomych stanowisk pracy dobrym pomysłem jest montaż odciągów przenośnych. Odciągi miejscowe zamontowane na szynach pozwalają na łatwe i szybkie przemieszczenie urządzenia w miejsce, w którym aktualnie jest ono potrzebne

Kiedy warto zamontować stanowisko spawalnicze?

Stanowisko spawalnicze składa się ze stołu roboczego oraz wyciągu zanieczyszczeń. Ssawki urządzenia odciągowo-filtracyjnego osadzone są na elastycznych ramionach, co pozwala na odpowiednie ich ukierunkowanie w zależności od wykonywanej czynności. Stół spawalniczy z odciągiem to doskonałe rozwiązanie w przypadku profesjonalnych warsztatów spawalniczych. Stanowi on bezpieczne i wygodne miejsce pracy. Może być dodatkowo wyposażony w szereg elementów ułatwiających i przyspieszających spawanie. Wśród wartych rozważenia akcesoriów wymienić należy komory zsypowe oraz regulowane nóżki ze stopkami poziomującymi.

Planując montaż odciągu spawalniczego, trzeba uwzględnić przede wszystkim charakter stanowiska roboczego. W przypadku stałych miejsc pracy bardzo dobrze sprawdzą się stanowiska spawalnicze lub ramiona odciągowe. Ruchome stanowiska pracy wymagać będą natomiast montażu odciągów przenośnych. Dobrze dobrane odsysacze dymów spawalniczych pozwolą pracownikom firmy pracować w pełni bezpiecznie, a przy tym wygodnie.  

Materiał partnera