przemysłowe narzędzia pomiarowe

Rodzaje narzędzi pomiarowych

Narzędzia pomiarowe wykorzystywane są w przemyśle na wiele sposobów. Wyróżniają się niezwykłą precyzją i solidnym wykonaniem, dzięki któremu mogą być wykorzystywane nawet w najtrudniejszych warunkach. Przedstawiamy rodzaje narzędzi pomiarowych wraz z ich krótką charakterystyka.

Narzędzia pomiarowe – do czego służą?

Narzędzia pomiarowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do pomiaru różnego rodzaju wielkości fizycznych i geometrycznych. Zdarza się, że są wykorzystywane także do określania parametrów pracy urządzeń.

Narzędzia pomiarowe występują w wielu rodzajach, a każde z nich ma swoje odrębne zastosowanie. Są takie, którymi mierzy się parametry obrabianych powierzchni i przestrzeni, czyli suwmiarki, oraz te służące do mierzenia głębokości: głębokościomierze. Dość popularnymi urządzeniami są także mikrometry, przeznaczone do wykonywania wewnętrznych i zewnętrznych pomiarów – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy ARSEN24.

Najpopularniejsze narzędzia pomiarowe: suwmiarki

Niektóre narzędzia pomiarowe, ze względu na swoje zastosowanie, muszą znaleźć się w każdym specjalistycznym warsztacie. Bez wątpienia należą do nich (wspomniane już wyżej) suwmiarki. Narzędzia te są wyjątkowo uniwersalne i bardzo precyzyjne, dlatego wykonywane z ich pomocą pomiary można uznać za dokładne i prawidłowe.

Suwmiarki stosowane są przede wszystkim do weryfikacji grubości, szerokości i odległości   różnych elementów względem siebie. Warto wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje suwmiarek, dlatego przed zakupem tego przyrządu trzeba dobrze zapoznać się z jego specyfikacją.

Tego typu narzędzia pomiarowe zbudowane są z prowadnicy i przesuwnego suwaka, powierzchni pomiarowej oraz urządzenia do odczytu pomiarów. Dzielą się na suwmiarki zegarowe, elektroniczne i analogowe.

Pozostałe narzędzia pomiarowe: właściwości

Poza suwmiarkami, w każdym warsztacie przydadzą się również takie narzędzia pomiarowe, jak:

  • głębokościomierze – dzielą się na suwmiarkowe i mikrometryczne, służą do mierzenia głębokości przy pracach obróbczych, z ich pomocą można zmierzyć głębokość przestrzeni, zagłębień i kieszeni,
  • mikrometry – z ich pomocą uzyskuje się niezwykle precyzyjne pomiary w zakresie grubości, głębokości i średnicy.

Narzędzia pomiarowe – jak je wybierać?

Jeśli szukacie odpowiednich narzędzi pomiarowych, powinniście zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość. Nie da się ukryć, że najlepiej sprawdzają się przyrządy wykonane z wysokiej jakości surowców, pochodzące od renomowanych producentów. Warto szukać ich zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Materiał partnera