Kasa fiskalna

Rodzaje kas fiskalnych

Kasy fiskalne muszą się znaleźć w większości firm zajmujących się sprzedażą towarów i usług. Dotyczy to podatników zawierających transakcje z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Producenci kas posiadają w ofercie szeroki wachlarz różnych typów i modeli. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i prowadzonego biznesu. Wśród dostępnych na rynku kas, wyróżnić można dwa podstawowe typy, tj. ERC i POS. Sprawdźmy, czym się charakteryzują!

Kasy fiskalne ERC

Kasy ERC (ang. Electronic Cash Register – elektroniczne kasy rejestrujące) w porównaniu do kas fiskalnych POS mają dużo mniejsze możliwości rozbudowy i konfiguracji. Co więcej, charakteryzują się ograniczoną pamięcią i oprogramowaniem zainstalowanym na stałe – oznacza to, że nie można go zmienić ani modyfikować. Dużym plusem tego rodzaju kas jest prostota w obsłudze, dlatego są one świetnym rozwiązaniem dla małych lub średnich przedsiębiorców. Są one mniej rozbudowane i nie obsługują płatności kartami bankowymi. Do kas ERC można podłączyć urządzenia dodatkowe, nawet komputer. Niestety nie można prowadzić sprzedaży z poziomu aplikacji komputerowej, dlatego wymaga ona bezpośredniej obsługi kasjera.

Zakupiona przez przedsiębiorcę kasa fiskalna ERC posiada dedykowany serwis, co oznacza, że usługi serwisowe świadczy tylko osoba, która dokonała jej fiskalizacji oraz ta, która wpisana została do książki serwisowej. Pamięć RAM typowa dla kas fiskalnych ERC posiada pojemność do 8 MB i zazwyczaj po pięciu latach zostaje całkowicie zapełniona, co zmusza przedsiębiorcę do zakupu nowego urządzenia albo wymiany modułu fiskalnego na nowy. Wśród kas ERC można wyróżnić kasy mobilne (przenośne), kasy jednostanowiskowe oraz systemowe, które stosuje się zwykle w sklepach z dwoma lub więcej stanowiskami kasowymi.

Kasy fiskalne POS

Kasy fiskalne POS (Electronic Point Of Sale – elektroniczny systemy sprzedaży) to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa urządzeń rejestrujących. Są to nowoczesne kasy komputerowe, które pozwalają na rozliczenie transakcji oraz pomagają w kompleksowym prowadzeniu działalności gospodarczej. Można je nazwać komputerami, które są przystosowane do ewidencjonowania obrotów, jak i realizacji wielu działań związanych z magazynowaniem towarów i ich sprzedażą. Najprostsza kasa fiskalna POS składa się z komputera, drukarki fiskalnej, klawiatury i monitora. Natomiast wersje rozszerzone pozwalają podpiąć do kasy, m.in. czytniki kart magnetycznych, skanery kodów kreskowych, terminale płatnicze czy wagi elektroniczne.

Kasa fiskalna POS pozwala wymienić oprogramowanie, rozszerzyć pamięć RAM czy zainstalować wydajniejszy procesor. Można ją w sposób dowolny konfigurować i rozbudowywać. Jest ona bardzo uniwersalna i daje dużo możliwości – zauważa specjalista reprezentujący firmę Contact Service z Gdańska, która oferuje najlepsze drukarki i kasy fiskalne sprawdzonych polskich producentów ELZAB i NOVITUS.

Przed zakupem kasy POS warto zwrócić uwagę na pamięć RAM, która powinna wynosić minimum 2 GB, wydajny procesor, ilość i rodzaj złącz komunikacyjnych, czy wbudowany akumulator, który umożliwia kontynuowanie sprzedaży, np. w przypadku awarii prądu. Za ich pomocą można także sporządzać raporty finansowe lub inwentaryzację. Producenci kas POS oferują także zróżnicowane oprogramowanie, co sprawia, że możemy je dostosować do konkretnej branży. Dowolność wyboru serwisu kas POS jest możliwa, ponieważ urządzenia fiskalnego nie stanowi komputer, ale drukarka paragonowa.

Materiał partnera