segregator

Rodzaje i zastosowania poszczególnych mechanizmów do segregatorów

Organizacja dokumentów jest bardzo ważna dla sprawnej pracy osób w biurze, a segregatory pozwalają zachować porządek w dokumentach oraz mieć nad nimi lepszą kontrolę. Są one wykorzystywane nie tylko w biurach, ale także w domach. Na rynku dostępne są segregatory z różnymi rodzajami mechanizmów. Sprawdź, jakie rodzaje segregatorów wyróżniamy oraz gdzie znajdują zastosowanie.

Segregatory z mechanizmem ringowym

Mechanizmy ringowe zwane są także mechanizmami szczękowymi. Pozwalają na usystematyzowanie i archiwizowanie dokumentów. Umożliwiają łatwe wpięcie i wypięcie dokumentów, które w danej chwili Cię interesują. Jednym z ważniejszych elementów segregatora są właśnie ringi. To one przytrzymują wszystkie dokumenty w jednym położeniu. Wykonane są wyłącznie z wytrzymałych metalowych elementów, które podczas częstej eksploatacji nie ulegają zniszczeniu. Ringowe mechanizmy do segregatorów można podzielić na:

  • mechanizmy typu D, w których ringi są półokrągłe i charakteryzują się większą pojemnością wkładu niż mechanizmy typu R. Wykorzystuje się je w segregatorach reklamowych i ofertowych,
  • mechanizmy typu R, w których ringi są okrągłe i mają mniejszą pojemność wkładu niż mechanizm typu D. Wykorzystywane są w głównie segregatorach reklamowych i wzornikach,
  • mechanizmy typu Q mają największą pojemnością wkładu kartek. Są w stanie utrzymać grube i ciężkie dokumenty. Wykorzystuje się je głównie w segregatorach do produkcji wzorników.

Segregatory z mechanizmem dźwigniowym

Mechanizmy dźwigniowe stanowią bardziej zaawansowany wariant segregatorów biurowych. Wyposażone są w specjalny uchwyt, który po naciśnięciu otwiera ringi. W przypadku tego mechanizmu kartki nakłada się na prawe ringi, a przełożenie ich na drugą stronę wymaga uprzedniego zamknięcia dźwigni.

Takie rozwiązanie stosuje się w segregatorach firmowych o bardzo dużej pojemności. Aby dostać się do zawartości segregatora, nie trzeba używać dużej siły. Mechanizm dźwigniowy wykorzystywany jest głównie w segregatorach biurowych i archiwizacyjnych – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy Kakado, która oferuje materiały dla opakowań, poligrafii i reklamy.

W komplecie do każdego segregatora z mechanizmem ringowym może być dołączony metalowy (z drutu) lub plastikowy dociskacz, który służy do dociskania i przytrzymywania dokumentów, które znajdują się w środku segregatora. Z kolei w mechanizmach dźwigniowych mocuje się szerokie dociskacze, które mają specjalny mechanizm i przycisk zwalniający.

Materiał partnera