Rodzaje i zastosowania pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne znajdują zastosowanie w układach hydraulicznych. Zamieniają energię mechaniczną na hydrostatyczną, zasilając napęd olejem. Działają pod wpływem wysokiego ciśnienia, a te najbardziej zaawansowane mogą pracować efektywnie, z minimalnymi wahaniami wydajności, nawet pod wpływem wysokiego ciśnienia i w innych niekorzystnych warunkach.

Z uwagi na postęp współczesnej techniki pompy hydrauliczne znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań pozwala przyspieszyć procesy, a także uczynić je bardziej efektywnymi i ekonomicznymi. Warto pamiętać, że hydraulika siłowa to prężnie rozwijająca się dziedzina, która wymaga zastosowania odpowiednich pomp hydraulicznych.

Podział pomp

Pompy hydrauliczne można sklasyfikować według kilku kategorii.

Ze względu na konstrukcję i wydajność pompy hydrauliczne dzielimy na są urządzenia napędzane elektrycznie lub spalinowo, a także sprzęty obsługiwane ręcznie. Najpopularniejszy podział obejmuje cztery typy produktów, które różnią się między sobą mechanizmem działania i możliwym do uzyskania wydatkiem. Ze względu na swoją wydajność oraz konstrukcję znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Rozróżniamy pompy hydrauliczne:

  • śrubowe — ciecz za pomocą obracającej się śruby jest przenoszona do ślimaka.
    W porównaniu do pomp zębatych są mniej wydajne, mimo tego wciąż można uznać je za efektywne, ponieważ pompują w równym tempie,
  • łopatkowe — płaskie łopatki pod wpływem energii rozpierają się w kierunku korpusu.
    W efekcie czynnik roboczy (najczęściej samosmarujące ciecze lub gazy) przemieszcza się do przestrzeni międzyłopatkowej. Ten typ pompy wyporowej charakteryzuje się wysoką szczelnością,
  • zębate —są powszechnie stosowane i popularne ze względu na prostą konstrukcję. Pomimo braku skomplikowanych systemów i rozwiązań odznaczają się niezawodnością oraz stałą wydajnością, które są ważne w codziennej pracy przedsiębiorstwa,
  • wielotłoczkowe — nowoczesne pompy hydrauliczne, w których czynnik roboczy przesuwany jest tłokami pracującymi wewnątrz korpusu. Cały mechanizm, w porównaniu do pozostałych rodzajów pomp, jest dość skomplikowany. Są trwałe i niezawodne, produkują energię nawet w trudnych warunkach i mogą osiągać wysokie prędkości obrotowe.

Jakie pompy hydrauliczne wybrać?

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci z Hydro Works radzą, aby rozwiązania dopasowywać do oczekiwanych efektów, tj. wydatku, jak również budżetu przewidzianego na inwestycję. Najdroższe są pompy wielotłoczkowe, które wykorzystują technologie stosowane w innych pompach.