automatyczne drzwi przesuwne

Rodzaje i zastosowania automatycznych drzwi przesuwnych

Automatyczne drzwi przesuwne to systemy idealnie sprawdzające się we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Banki, rozmaite urzędy, hotele, galerie handlowe czy sklepy wielkopowierzchniowe to obiekty, które nie mogą obyć się bez drzwi tego typu. Zautomatyzowany sposób otwierania znacząco ułatwia przemieszczanie się pomiędzy różnymi pomieszczeniami w budynku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje automatycznych drzwi przesuwnych?

Standardowe drzwi przesuwne

Automatyczny mechanizm otwierania drzwi zamontowany w tradycyjnych systemach przesuwnych jedno- lub dwuskrzydłowych otwiera przed nimi całkiem nowe możliwości aranżacyjne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, która zajmuje się produkcją stolarki aluminiowej i PCV: Szczególnie popularne są modele z dwoma skrzydłami ruchomymi, często wykorzystywane jako drzwi wejściowe do biurowców, hipermarketów lub mniejszych sklepów wielobranżowych. Duża szerokość przejścia umożliwia korzystanie z drzwi wielu osobom w tym samym momencie. To niezwykle istotne we wszystkich obiektach, w których występuje duża rotacja klientów i pracowników.

Drzwi teleskopowe

Ten rodzaj automatycznych drzwi przesuwnych umożliwia zmianę szerokości otwarcia w zależności od natężenia ruchu. Dzięki temu w okresach, gdy w budynku nie przebywa duża ilość osób, drzwi mogą zostać ustawione na otwieranie węższe niż podczas pełnego obłożenia. Montaż tego typu systemów polecany jest przede wszystkim budynkom, w których występują duże ograniczenia powierzchniowe. W trakcie otwierania modele teleskopowe nachodzą na siebie i do maksimum wykorzystują dostępną przestrzeń.

Drzwi rozsuwane łukowe

Wyjątkowo estetyczne i atrakcyjne wizualnie systemy, które często wykorzystywane są jako wejście do reprezentacyjnych gmachów wielkich firm lub korporacji. Drzwi tego typu najczęściej występują w kształcie półkola. W niektórych przypadkach w obiektach montowane są dwie pary rozsuwanych drzwi łukowych, aby wejście prezentowało obrys pełnego koła. Sposób rozsuwania zaokrąglonych skrzydeł po łukowych profilach dodaje całej konstrukcji dodatkowych walorów estetycznych.

Drzwi obrotowe (karuzelowe)

Te systemy do budowy drzwi przesuwnych wyposażone są w dwa, trzy lub cztery skrzydła połączone ze sobą i ustawione jedno przy drugim. Drzwi tego typu obracają się wokół własnej osi, umożliwiając jednoczesne korzystanie wielu osobom. To rozwiązanie znane głównie z centrów handlowych i nowoczesnych obiektów biurowych. Dużą zaletą drzwi obrotowych jest fakt, iż znacząco przyczyniają się do utrzymania ciepła wewnątrz budynku. W przypadku wystąpienia awarii elektrycznego mechanizmu wiele modeli umożliwia sterowanie ręczne.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż automatycznych drzwi przesuwnych?

Wielokrotne naciskanie klamek lub obrotowych gałek drzwi podczas kilkunastominutowej wizyty w banku czy urzędzie jest nie tylko bardzo irytujące, ale i niepraktyczne. Z tego powodu w obiektach użyteczności publicznej odchodzi się od tradycyjnych systemów otwieranych ręcznie i zastępuje je drzwiami automatycznymi. Znacząco ułatwia to wejście i wyjście z danego obiektu. To bardzo duże ułatwienie szczególnie dla dzieci oraz osób starszych i niepełnosprawnych, zyskujących w ten sposób wygodny dostęp do wnętrza wszystkich pomieszczeń w budynku.

Materiał partnera