Rodzaje gwintowników maszynowych

Gwintowniki to, jak łatwo domyślić się po ich nazwie, narzędzia wykorzystywane do wykonywania gwintów wewnętrznych elementów takich jak nakrętki. Ze względu na ich charakter i zasadę działania zaliczamy je do narzędzi skrawających. Dostępne na rynku gwintowniki możemy podzielić na dwie główne grupy: ręczne oraz maszynowe.

Gwintowniki ręczne

Do tej grupy zaliczamy gwintowniki o rowkach prostych, stosowanych praktycznie wyłącznie przy pracach jednostkowych lub małoseryjnych. Jest to spowodowane faktem, iż wykonanie jednego gwintowania wymaga użycia kompletu składającego się z nawet trzech rodzajów gwintowników:

  • Zdzierak – posiada nakrój równy 8P (8 zwojów gwintu), kąt nakroju wynosi 5 stopni, co ułatwia wiercenie początkowe
  • Gwintownika pośredniego – nakrój równy 4P, jego kąt wynosi 10 stopni. Wykorzystywany jest do wykonywania otworów przelotowych lub ślepych
  • Wykańczaka – nakrój równy 2P, a jego kąt to 20 stopni. Stosowany jest do wykonywania gwintu na dnie otworów nieprzelotowych

W niektórych kompletach gwintowników znajdują się jedynie zdzierak i wykańczak. W zależności od tego, czy w skład kompletu wchodzą dwa czy trzy gwintowniku mówimy o kompletach metrycznych drobnozwojnych oraz metrycznych zwykłych.

Gwintowniki maszynowe

Gwintowniki maszynowe to odmienne kategoria produktów.

Narzędzia te wykorzystywane są w pracach długoseryjnych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Integra Tools, sprzedającej między innymi gwintowniki włoskiem marki UFS Sparone – Pozwalają w krótkim czasie wykonać dużą ilość otworów gwintowanych. Jest to zasługą ich konstrukcji pozwalającej wykonać pełen gwint na jednym przebiegu narzędzia. Wytwarzane są również z materiałów o wyższej klasie wytrzymałości, niż w przypadku gwintowników ręcznych: stali proszkowej lub węgliku spiekanego drobnoziarnistego – z tego powodu są również droższe.

Podział gwintowników przeprowadzamy ze względu na zastosowany w nich rodzaj rowka wiórowego:

  • Rowek prosty – gwintowniki tego rodzaju wykorzystuje się do otworów przelotowych (gwintownik z nakrojem A i D) i nieprzelotowych (nakrój C i E) w materiałach dających krótki lub średni wiór
  • Rowek prosty ze skośną powierzchnią natarcia (nakrój B) – wykorzystywane są do wytwarzania otworów ślepych w materiałach dających wiór średni lub długi.
  • Rowki śrubowe prawe (nakrój C lub E) – kąt nachylenia linii śrubowej wynosi najczęściej 15, 40 lub 45 stopni. Wykorzystywane przede wszystkim do otworów nieprzelotowych w materiałach dających średni lub długi wiór
  • Rowki śrubowe lewe (nakrój D lub C) – ich kąt nachylenia linii śrubowej wynosi 15 lub 40 stopni. Wykorzystuje się je do wykonywania otworów przelotowych (gwint prawy) lub nieprzelotowych (gwint lewy) w materiałach o średnim lub długim wiórze.
Materiał partnera