renowacja obrazu

Renowacja obrazu krok po kroku

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wiele pięknych obrazów, które zdobią ściany galerii oraz muzeów wcześniej przeszły renowację. Ten zabieg pozwala na wydobycie atutów z bardzo starych i zniszczonych dzieł, które mogą być również cennymi pamiątkami rodzinnymi. Aby jednak efekt końcowy był zadowalający niezbędna jest precyzja i dużo czasu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega renowacja obrazów i z jakich etapów się składa.

Czyszczenie obrazu

Pierwszy etapem renowacji jest czyszczenie obrazu z brudu, pyłu, pleśni i kurzu. Aby przystąpić do tej czynności należy usunąć ramę, aby mieć dostęp do każdej części dzieła. W czyszczeniu używa się specjalnej i niezostawiającej włosków delikatnej gąbki, miotełki lub bawełnianej szmatki. W przypadku obrazów malowanych techniką olejną stosuje się olej lniany. W innych sztukach malarskich wykorzystuje się wodę, jednakże w bardzo niewielkich ilościach.

Czyszczenie rozpoczyna się od miejsc, w których wcześniej znajdowała się rama obrazu. Pozwala to sprawdzić, czy zastosowane narzędzie oraz preparat czyszczący nie wpływają niekorzystnie na materiał obrazu. W tym przypadku nie jest to ryzykowne, ponieważ można ponownie oprawić obraz, zasłaniając ewentualne usterki.

Ruchy nie powinny być intensywne i silnie trące, ponieważ stare obrazy charakteryzują się wysoką delikatnością. Ponadto zawsze omija się miejsca pęknięć, gdyż tam najłatwiej zbiera się wilgoć, z której może rozwinąć się pleśń.

Nałożenie dodatkowej warstwy farby

Zniszczone i stare obrazy wyróżnia brak intensywności kolorów. Barwy są wyblakłe i niewyraziste, dlatego pokrywa się je dodatkową warstwą świeżej i wysokiej jakości farby, która przywraca im pierwotny koloryt. Odcienie dobiera się tak, aby były jak najbardziej zbliżone do już istniejących na płótnie, a następnie za pomocą różnej grubości i wielkości pędzli obraz pokrywany jest farbą.

O renowacji obrazów wypowiada się specjalista Pracowni Oprawy Obrazów i Luster: Czyszczenie obrazu jest podstawowym etapem renowacji, które można przeprowadzić we własnym domu. Jednakże to dopiero późniejsze etapy najbardziej uwidaczniają efekt końcowy. Malowanie obrazu na nowo, a także właściwe zabezpieczenie płótna to duże przedsięwzięcie, któremu jest w stanie podołać wyłącznie specjalista.

Zabezpieczenie obrazu przed potencjalnymi uszkodzeniami

Aby nie doprowadzić do przyszłych uszkodzeń, dzieło zabezpiecza się dodatkowymi preparatami. Podczas renowacji obrazu najczęściej jest nim werniks damarowy, artystyczny lub konserwatorski. Oprócz podstawowej ochrony obrazu preparat nadaje połysk. Ponadto ułatwia czyszczenie, gdy na powierzchni płótna osadza się kurz, który doprowadza do matowienia kolorów.

Werniksowanie to zabieg renowacyjny przeznaczony zarówno dla obrazów olejnych, jak i akrylowych. Używa się w nim szerokiego i miękkiego pędzla starając się, aby na płótno nie dostawał się kurz i pył.

Materiał partnera