regały magazynowe

Regały magazynowe. Jakie standardy muszą spełniać?

Wybierając właściwe regały do magazynu, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcję i dopasowanie do powierzchni magazynowej, ale też na fakt, czy spełniają wymagania prawne i są w pełni bezpieczne dla użytkowników. Warto też pamiętać, że w grę wchodzą nie tylko same standardy produkcyjne, ale te związane z użytkowaniem omawianych konstrukcji – ich właściwa eksploatacja ma równie ważne znaczenie. Jakie przepisy należy brać pod uwagę?

Konstrukcje regałów magazynowych a bezpieczeństwo

Aby zaprojektowana konstrukcja spełniała wszelkie wymagania bezpieczeństwa, a przy tym była komfortowa w użytkowaniu, musi być odpowiednio stabilna. Ważne jest zwrócenie uwagi na proces ich załadunku, szczególnie ważny przy wykorzystywaniu pojazdów silnikowych. Nie bez znaczenia jest także maksymalne ich obciążenie. Specjaliści z firmy MB TECHNIKA wyjaśniają, że istotne jest także określenie wytrzymałości stropu i podłogi, na którym będą one ustawione. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której regał wytrzymuje obciążenie, ale mocowanie jest niestabilne, a cała konstrukcja może ulec załamaniu. Dodatkowo powinny być one montowane na posadzkach stabilnych, odpornych na odkształcenia i uderzenia. Ważne, by konstrukcje miały możliwość przymocowania do ściany, ale też ich połączenia ze sobą, tworząc równoległe zestawy.

Regały magazynowe – wymagania prawne

Należy pamiętać, że wszystkie regały wolnostojące muszą być wyposażone w tabliczkę z informacjami, które pozwalają bezproblemowo zidentyfikować producenta oraz wszelkie niezbędne dane na temat obciążenia. Ważne, by zawierały także informację w zakresie warunków transportu, montażu i użytkowania regałów magazynowych. Podstawowa dokumentacja powinna prezentować dane o dopuszczalnym obciążeniu półek, zaświadczenie o wynikach przeprowadzonych badań oraz instrukcję montażu.

Poza spełnianiem wskazanych wymagań, istotne jest także zapewnienie ich bezpiecznej i długoletniej eksploatacji regałów. Możliwe jest to poprzez regularne wykonywanie kontroli stanu technicznego przez wykwalifikowanych specjalistów.

Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zakazów w zakresie ich użytkowania, gdyż ich złamanie naraża pracowników magazynu na niebezpieczeństwo. Wszystkie szczegółowe wymagania w zakresie ich produkcji i użytkowania podane są w polskich normach. Do ich stosowania zobligowani są zarówno projektanci, jak i podmioty eksploatacyjne. Warto zaznaczyć, że wszystkie wspomniane wymagania dotyczą nie tylko wykonywania regałów w halach magazynowych, ale też tych na własny użytek.

Materiał partnera