Butle gazowe

Pusta butla gazowa: co z nią zrobić?

Butle gazowe mają nadal szerokie zastosowanie – podczas kampingu czy na co dzień w gospodarstwach domowych. Jednak po ich opróżnieniu wiele osób zastanawia się, co zrobić z takim odpadem. Należy pamiętać, że nie można ich wyrzucić do zwykłych śmieci komunalnych, a w PSZOK również są limity co do ich odbioru. Dowiedz się, co możesz zrobić z pustą butlą gazową.

Pusta butla gazowa – jak ją zutylizować?

W przypadku, gdy jednorazowo kupiłeś butlę gazową np. na wypad pod namiot czy kamping, ich utylizacja potem może być trudnym zadaniem. Nie warto ich przechowywać w nieskończoność, gdyż gdy skończy się homologacja, produkty mogą przestać być szczelne. Co zatem zrobić z zużytą butlą gazową? Wiele zależy od wagi przedmiotu. Niewielkie zbiorniki turystyczne na propan butan można oddać do PSZOK-u, jednak należy samodzielnie zorganizować ich transport. Natomiast butle gazowe o masie 11 kg i więcej stanowią wyzwanie. Nie da się ich oddać także na złom. Dobrym wyjściem jest znalezienie firmy, która skupuje puste butle gazowe. Taką ofertę ma Unigaz – dostawca gazu propan i propan-butan.

Jakie butle można oddać do skupu?

Korzystając z usług firm skupujących i napełniających butle gazem, można oddać zbiorniki o wadze:

  • 11 kg,
  • 33 kg.

Mogą być one przeznaczone do zasilania np. instalacji grzewczej, pieca domowego lub silnika spalinowego. W ten sposób zutylizujesz problematyczny odpad, zamiast składować go w domowej piwnicy czy schowku.

Ponowne napełnianie pustej butli gazowej

W przypadku, gdy używasz na co dzień urządzenia zasilane gazem z butli, należy wiedzieć, że puste zbiorniki możesz ponownie napełnić. Korzystając ze specjalistycznych firm, nie musisz nawet zastanawiać się nad tym, jak zorganizować transport zbiorników. Rozlewnia gazu odbierze od Ciebie puste butle, a oprócz tego sprawdzi ich:

  • szczelność,
  • czystość,
  • bezpieczeństwo.

Podczas napełniania zbiorników są wymieniane stare uszczelki, a następnie na pełnych butlach umieszczana jest specjalna plomba z folii termokurczliwej. W ten sposób możesz zadbać o stałą dostawę paliwa w odpowiednio zabezpieczonych zbiornikach, bez generowania trudnych w utylizacji odpadów. Korzystając z usług rozlewni gazu, można napełnić nie tylko butle ważące 11 i 33 kg, ale również te przeznaczone do celów turystycznych.

Materiał partnera