Przydatne akcesoria meblowe. Przegląd rozwiązań

Każdy pragnie, aby wnętrze jego domu było jak najbardziej funkcjonalne. Można to osiągnąć przez zastosowanie odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, wybór właściwych mebli, czy chociażby nowoczesnych akcesoriów meblowych. Czasami ledwo zauważalne elementy sprawiają, że wnętrze staje się zdecydowanie bardziej przyjazne dla domowników. Jakie są najpopularniejsze akcesoria do mebli, nad wyborem, których warto się zastanowić?

Akcesoria do mebli – ciche wsparcie funkcjonalności pomieszczenia 

Akcesoria meblowe bardzo często kojarzone są z wszelkiego rodzaju udogodnieniami. To również te elementy, które z pozoru są mało widoczne, jednak ich uszkodzenie, czy awaria powodują, że np. szafka przestaje się otwierać tak, jak powinna, czy brakuje możliwości swobodnego przesuwania danego mebla. Do akcesoriów meblowych zalicza się między innymi:

  • kółka,
  • rolki,
  • stopki,
  • zawiasy.

Producent zawiasów do mebli Stawik Andrzej Wytwarzanie Artykułów z Tworzyw Sztucznych zauważa:

Akcesoriami meblowymi mogą być również z pozoru mało znaczące elementy, jakimi są zaślepki do mebli. Dzięki tej części możliwe jest zakrycie wszelkiego rodzaju śrub, jakie zostały wykorzystane do skręcenia mebli. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu koloru do mebli są one praktycznie niewidoczne

Kółka i rolki meblowe – to znacznie większa wygoda

Kółko meblowe to element, który często stosuje się w meblach mobilnych, czy krzesłach biurowych. W zależności od konkretnego mebla konieczne jest dopasowanie kółek pod względem rozmiaru oraz sposobu ich montażu. Do najczęściej spotykanych rodzajów zalicza się kółka z obrotowym trzpieniem gwintowym, z trzpieniem oraz tulejką, ze specjalnym gumowaniem, czy z blaszką. W przypadku mebli mobilnych istotna jest również stabilność, dlatego dostępne są kółka z hamulcem.

Rolki meblowe dają z kolei możliwość swobodnego przesuwania poszczególnych elementów meblowych. Często stosuje się je między innymi w drzwiach przesuwnych. Awaria rolek może całkowicie uniemożliwić otwieranie mebli, dlatego istotne jest, aby były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wówczas można wykorzystywać je bez większych problemów przez bardzo długi czas.

Wybór akcesoriów meblowych – na co zwrócić uwagę?

Wybierając akcesoria meblowe – niezależnie od tego, czy są to kółka, rolki, zawiasy, stopki czy inne elementy dodatkowe, koniecznie należy wziąć pod uwagę ich jakość. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku materiał, z którego wykonane są akcesoria. Zastosowanie wytrzymałego tworzywa przekłada się na odporność względem, chociażby uszkodzeń mechanicznych – pęknięć, złamań, czy odkształceń. Należy szukać także rozwiązań uniwersalnych, ogólnodostępnych na rynku. Wówczas, w przypadku uszkodzenia nie będzie problemu z dopasowaniem części zamiennej do mebla, który uzupełni brakujący element. Nie bez znaczenia jest także przystępna cena – która bardzo często jest jednym z głównych kryteriów wyboru.

Materiał partnera