Przewóz kruszyw – zasady bezpieczeństwa

Transport kruszyw, np. budowlanych, może być problematyczny z uwagi na ich strukturę. Luźne elementy niewielkich rozmiarów trudno opanować. Źle zabezpieczone mogą się wysypywać, co stwarza zagrożenie i przynosi straty. Dlatego podczas transportu kruszyw podejmuje się środki bezpieczeństwa. Jak przewozić kruszywa, aby operacja była bezpieczna i przebiegała sprawnie?

Zalety samochodowego przewozu kruszyw

Transport kruszyw można przeprowadzić każdą drogą. Wykorzystuje się do tego samochody ciężarowe z odpowiednimi naczepami, statki, pociągi, samoloty. Najczęściej jednak przewóz materiałów sypkich, w tym kruszyw budowlanych, odbywa się drogą lądową przy wykorzystaniu aut i autocystern. Dlaczego ten sposób jest chętnie wybierany? Temat przybliża specjalista z firmy Martrans Mariusz Łonak:

Przewóz kruszyw samochodem jest wybierany najczęściej, bo dostęp do niego jest najłatwiejszy. Przy tym zapewnia dużą dowolność, jeśli chodzi o trasę i czas przejazdu, a koszt jest relatywnie niski. Samochód zdecydowanie łatwiej zdobyć niż pociąg. Nie zawsze też jest potrzeba przewodu ogromnych ilości kruszywa. Co istotne, auta sprawdzają się na małych i dużych dystansach. Są znacznie bardziej mobilne, więc mogą się poruszać np. wyłącznie po placu budowy.

Na tym nie koniec zalet samochodów do przewozu kruszyw. Ich konstrukcja ułatwia przeładunek i wyładunek kruszywa, co przyspiesza pracę. Można wysypać kruszywo w precyzyjnie wybranym miejscu i zajmuje to dosłownie kilka chwil.

Bezpieczeństwo przewozu kruszyw

Do przewozu kruszyw wykorzystuje się wyspecjalizowane pojazdy, najczęściej samochody samowyładowcze. Kruszywa zaliczają się do materiałów sypkich. Jest to grupa bardzo szeroka i różnorodna. Znajduje się zarówno mąka, jak i gruz.

Zasady bezpieczeństwa transportu drogowego materiałów sypkich określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. Według przepisów materiały sypkie muszą być umieszczone w szczelnej skrzyni ładunkowej przesłoniętej od góry tak, aby elementy kruszywa nie wysypywały się pod wpływem pędu powietrza czy nierówności na drodze. Istotne jest też to, aby nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i dopuszczalnych nacisków na osie. Nie może on więc być przeładowany. Zagraża to sprawności auta, a w konsekwencji – uczestnikom ruchu drogowego.

Samochód do przewozu kruszyw powinien być w nienagannym stanie technicznym. Trzeba pamiętać, że o bezpieczeństwie transportu decydują też umiejętności i doświadczenie kierowcy. Często na naczepach można zauważyć naklejki wskazujące na ograniczenia prędkości specyficzne dla danego pojazdu. Jazda bez przekraczania prędkości także zwiększa bezpieczeństwo przewozu kruszywa.

Materiał partnera