Kruszywa – charakterystyka i zastosowania w przemyśle

Przemysłowe metody zastosowania kruszyw

Kruszywa to materiały wysoce cenione w szeroko pojętym przemyśle. Dzielą się one na naturalne oraz sztuczne, pozyskiwane w następstwie procesów przemysłowych. Istotną grupę stanowią tu kruszywa pochodzenia mineralnego otrzymywane w rezultacie obróbki termicznej, czego przykładem są odpady hutnicze. Tego typu kruszywa znajdują wiele zastosowań przemysłowych. Do czego dokładnie się je wykorzystuje?

Budownictwo drogowe

Podstawowym obszarem zastosowania kruszyw, zarówno sztucznych, jak i naturalnych, jest budownictwo drogowe. Materiały wykorzystywane do tych celów powinny charakteryzować się wyjątkową trwałością i odpornością na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki, w szczególności uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Muszą być wytrzymałe i nie poddawać się ściskaniu czy ścieraniu. Dlatego też w drogownictwie powszechnie wykorzystuje się trwałe i odporne kruszywa sztuczne, np. żużel hutniczy oferowany przez firmę Ekoprod – producenta kruszyw drogowych i żużlu. Tego typu materiały stosowane są do budowy nasypów, warstw mrozoochronnych i podbudów, a także w drenażach i przy innych pracach związanych z budową dróg, np. do wykonywania geomateracy czy tzw. zalądowania. Przy pomocy kruszyw hutniczych buduje się przy tym drogi o różnym przeznaczeniu zarówno trasy szybkiego ruchu, np. autostrady i drogi ekspresowe, jak również drogi gruntowe i leśne, tak w większych aglomeracjach miejskich, jak i w mniejszych miastach i wsiach.

Inne zastosowania kruszyw

Kruszywa znajdują wiele zastosowań nie tylko w drogownictwie, ale również w branży budowlanej. Jako wytrzymałe i odporne tworzywo, są z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji materiałów budowlanych oraz wznoszeniu różnego rodzaju konstrukcji. Kruszywa odgrywają istotną rolę w budownictwie kubaturowym. Znajdują ona zastosowanie przy budowie obiektów, takich jak fabryki czy hipermarkety. W zależności od rodzaju użytego kruszywa, produkuje się m. in. masy bitumiczne, prefabrykaty, zaprawy i inne materiały. Kruszywa mają ogromne znaczenie w produkcji betonu. Używa się ich do wytwarzania m. in betonu towarowego, ale też posadzkowego i nawierzchniowego. Służą do budowy fundamentów, ścian osłonowych, posadzek przemysłowych, słupów i wielu innych elementów wykonywanych przy użyciu wyrobów betonowych. Niektóre kruszywa wykorzystywane są przy produkcji lastryko, tynków i innych materiałów. Jak więc się okazuje, kruszywa  – zarówno naturalne, jak i sztuczne – znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle.

Materiał partnera