projektowanie zbiorników

Projektowanie zbiorników. Teoria i praktyka

Jednym z podstawowych obszarów działalności biur konstrukcyjnych jest tworzenie projektów zbiorników. W zależności od potrzeb mogą to być na przykład zbiorniki retencyjne, technologiczne przeznaczone do składowania materiałów, przeciwpożarowe czy dla rolnictwa, które służą do składowania paszy albo gnojowicy. Z uwagi na to, że muszą być szczelne i odporne na działanie różnych czynników, należy zadbać o to, aby były odpowiednio zaprojektowane, a następnie wykonane. Jak to zrobić?

O czym należy pamiętać, projektując konstrukcje zbiorników? 

Zbiorniki na ciecze są przeznaczone do magazynowania różnego rodzaju substancji, w związku z czym muszą się od siebie różnić. O to, na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się projektowaniem konstrukcji zbiorników w Szczecinie, który wyjaśnił:

– Specjalizujemy się w wykonywaniu projektów konstrukcji zbiorników. Aby wykonać dobrej jakości projekt, który pozwoli na realizację produktu, którego potrzebuje klient, w pierwszej kolejności musimy dobrać odpowiednie parametry. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że zbiornik musi być szczelny. Ponadto przygotowanie projektu to również obowiązek śledzenia najnowszych zaleceń technicznych. Niezwykle ważne jest też to, aby wybrane rozwiązania technologiczne i materiały były dopasowane do składowanego materiału. Podczas prac bierzemy również pod uwagę takie czynniki, jak obciążenia i oddziaływania, na które będzie narażona konstrukcja oraz specyfikę podłoża gruntowego. Nie sposób nie wspomnieć także o indywidualnych potrzebach każdego klienta.

Dlaczego przygotowanie projektu zbiorników jest tak ważne? 

Przygotowanie odpowiedniego projektu zbiorników na ciecz jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na stworzenie produktu, który przede wszystkim będzie zgodny z wymogami prawnymi, a do tego będzie dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika oraz innych wytycznych. Właśnie dlatego ważne jest, aby wybrać firmę, która zrealizuje usługę kompleksowo. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że projekt powinien zawierać następujące elementy:

  • dokumentację projektową,
  • dokumentację warsztatową,
  • uwzględnienie licznych norm europejskich.

Dopiero na tej podstawie można przejść do właściwych prac związanych z tworzeniem silosów do produkcji kiszonek, zbiorniki będące częścią stacji uzdatniania wody czy oczyszczalni ścieków albo innych konstrukcji. Ponadto w ramach prac projektowych muszą również zostać przeprowadzone stosowne obliczenia, które pomogą w doborze odpowiednich elementów konstrukcyjnych.

Materiał partnera