profile piankowe

Profile piankowe w ochronie ładunków

Transport i magazynowanie różnego rodzaju produktów to zadanie trudne z wielu powodów. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia ładunkom odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby prowadzić do ich uszkodzenia. Współczesna technologia dostarcza nam wielu tego typu rozwiązań, a wśród nich znajdują się między innymi profile piankowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są profile piankowe?

Profile piankowe to elementy ochronne, wytwarzane ze spienionego polietylenu – ich kształt oraz wymiary pozwalają dopasować je do różnego rodzaju produktów, np. urządzeń i ich części, wrażliwych materiałów budowlanych. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, między innymi produkcji mebli i sprzętów elektronicznych.

Rodzaje profili

Profile piankowe możemy podzielić na wiele pomniejszych rodzajów – głównym kryterium jest ich kształt. Wyróżniamy zatem profile:

  • C – do zabezpieczenia przedmiotów o skomplikowanych kształtach
  • L – do zabezpieczenia narożników ładunku
  • U – przeznaczone do zabezpieczenia przedmiotów płaskich
  • WS – do ochrony luster, szyb etc.

Zalety profili piankowych

Profile piankowe znajdują szerokie zastosowanie w transporcie i magazynowaniu takich produktów jak meble, elementy stolarki drzwiowej i okiennej, samochody, motocykle, rowery i inne pojazdy, urządzenia, maszyny i ich elementy oraz generalnie wszelkiego rodzaju obiektów o skomplikowanych kształtach i wysokiej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Z czego wynika ich przydatność?

– Przede wszystkim profile piankowe są bardzo lekkie – mówi przedstawiciel firmy DX TapeTo ich ogromna zaleta, ponieważ można je stosować bez obawy, że wykonane z nich zabezpieczenie znacząco wpłynie na całkowitą wagę ładunku. Jest to szczególnie istotne podczas transportu, podczas którego dopuszczalna masa całkowita pojazdów transportowych nie powinna być przekraczana. Jednocześnie profile piankowe są bardzo wytrzymałe na nawet bardzo duże obciążenia – dzięki piankowej strukturze zawsze odzyskują swój kształt, nie da się ich zgnieść tak, by straciły swoje właściwości co do formy i wymiarów. To daje im znaczącą przewagę nad między innymi styropianem, który przy nadmiernych obciążeniach łamie się i nie jest w stanie spełniać dalej swojej funkcji. Profile piankowe są produktami wielokrotnego użytku. Piankowa struktura pozwala również doskonale tłumić drgania, które mogą przyczynić się do uszkodzenia ładunku.

Co nie mniej ważne – profile piankowe są produktem nadającym się w 100% do recyklingu. Oznacza to, że nawet pod zużyciu i zniszczenia można je przetworzyć na surowiec, który zostanie wykorzystany ponownie w produkcji.

Materiał partnera