Produkcja listew przypodłogowych. Skąd to się bierze?

Urządzanie mieszkania w wymarzonym stylu zawsze wymaga sporo pracy – należyty dobór poszczególnych składowych oznacza długie godziny spędzone na planowaniu i podejmowaniu niełatwych decyzji. Zadbać musimy nie tylko o całokształt, ale też o – wiele wnoszące do odbioru wnętrza – detale. Dobrym przykładem mogą tu być listwy przypodłogowe – ważny element wykończeniowy, który niejako wieńczy całą aranżację. Poniżej postaramy się zdradzić sekret procesu ich produkcji.

Naprawdę eleganckie listwy montowane przy podłodze potrafią dodać danemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrany kształt pozwoli optycznie powiększyć powierzchnię, jednocześnie dodając jej także nieco przytulności. Jak się okazuje, na rynku panuje olbrzymia różnorodność – dotyczącą formy i koloru –  sprawiająca, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Odchodząc teraz od estetyki, wypada wspomnieć co nieco o aspektach praktycznych. Owe listwy służące w końcu do maskowania połączeń miedzy ścianą a panelami, czy parkietem, są bardzo łatwe w utrzymaniu, a ponadto ich trwałość jest doprawdy nieprzeciętna. Można je bez problemu pielęgnować przy użyciu powszechnie stosowanych środków czystości, bez obawy o jakiekolwiek zniszczenia.

Polscy producenci listew przypodłogowych

Jak można się łatwo samemu przekonać wpisując odpowiednie hasło do wyszukiwarki – w Polsce działa pewna liczba godnych polecenia producentów listew przypodłogowych. Jednym z nich, tworzącym wysokiej jakości produkty z odpornej i nie wchłaniającej wilgoci płyty MDF, jest firma “DOMAL”, właściciel serwisu stolarnia24.pl.

Czym jest płyta MDF?

Popularna płyta MDF to wyrób drewnopochodny, bazujący na mieszance zmielonego na pył drewna i związków organicznych. W jednym z etapów jest ona poddawana specjalnej obróbce; później zaś prasuje się ją w niezwykle wysokiej temperaturze. Wszystko to sprawia, że MDF (czyli Medium Density Fibreboard) to materiał o wielu unikatowych cechach, znajdujący szerokie zastosowanie w meblarstwie i dziedzinach pokrewnych. Możemy mówić chociażby o znacznej twardości i jednolitej strukturze takiej płyty, z których to wypływają pewne konkretne, cenione zalety.

Prócz wspomnianej już trwałości i – wynikającej między innymi z gładkiej, nieporowatej powierzchni – łatwości w utrzymaniu, listwy przypodłogowe wykonane z tego właśnie surowca, cechują się naprawdę atrakcyjną ceną, sprawiającą, że jest to produkt na który wszyscy mogą sobie pozwolić. Warto też wiedzieć, że czymś co sprawia, że sami producenci tak mocno interesują się płytą MDF jest stosunkowo duża łatwość obróbki, umożliwiająca swobodne przycinanie, frezowanie, a nawet naginanie, prowadzące do tworzenia właściwie dowolnych form.

Tajniki wyrobu listew przypodłogowych

Sam proces produkcji listew jest obecnie wysoce zautomatyzowany, co pozwala na wyjściu otrzymać wyjątkowo precyzyjnie wykonany produkt, idealnie pasujący do podłóg i ścian, które ma połączyć. Opisywaną wyżej płytę MDF tnie się na odpowiednie podłużne fragmenty, następnie zaś profiluje, uzyskując założony podczas projektowania kształt. Tak przygotowany wyrób, pokrywa się później aż dwiema warstwami specjalnego środka podkładowego, dodatkowo zabezpieczającego całą strukturę, a przy okazji wyrównującego także drobne nierówności.

Wyjątkowo gładka powierzchnia jaką w ten sposób uzyskujemy czeka teraz tylko na zastosowanie wybranego, barwnego  lakieru. W tym momencie bardzo istotna będzie jego jakość, gdyż zależy nam przecież na odporności na zarysowania oraz pozostałe uszkodzenia, do jakich może dojść podczas zwykłej eksploatacji. Warto również, by producent zastosował lakier zawierający filtr UV, chroniący listwy przed owym szkodliwym promieniowaniem.

Materiał partnera