Odzyskiwanie odszkodowania

Pomoc kancelarii prawnej w sprawie odszkodowań

Doznałeś szkody w wyniku wypadku lub innego zdarzenia losowego, a wysokość odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela jest według Ciebie zbyt niska? Wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości. W takim przypadku warto podjąć działania zmierzające do uzyskania satysfakcjonującej wypłaty środków. Co można zrobić i do kogo zwrócić się o pomoc, by uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie – co to jest i jak je uzyskać?

O odszkodowaniach mówi się najczęściej w kontekście różnego typu zdarzeń losowych, które doprowadziły do powstania szkody. Może to być na przykład wypadek w pracy lub kolizja drogowa, po której poszkodowany dąży do wypłaty środków z OC sprawcy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że odszkodowanie można uzyskać także w wielu innych przypadkach. Należą do nich między innymi:

  • wypadki i urazy w życiu codziennym,
  • wypadki w rolnictwie,
  • błędy medyczne,
  • szkody na mieniu (na przykład zalanie mieszkania).

Wypłatę środków w zaistniałych sytuacjach najczęściej można uzyskać od ubezpieczyciela, z którym zawarło się umowę. Choć warunki polisy stanowiącej podstawę do otrzymania odszkodowania są sformułowane w sposób niezwykle precyzyjny i klarowny, to jednak wypłata konkretnej sumy pieniężnej zależy od uznania orzecznika pracującego w firmie ubezpieczeniowej.

Bywa, że poszkodowany uznaje ją za zbyt niską. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, na przykład do Kancelarii Radcy Prawnego Agaty Szyszkowskiej. Wsparcie fachowców jest bardzo przydatne, ponieważ samodzielne starania o wypłatę wyższej kwoty mogą być trudne i nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Odzyskiwanie odszkodowania – na czym polega?

Jeśli doznałeś szkody, niezależnie czy jest ona związana z Twoim zdrowiem, czy mieniem, pierwszym krokiem jest sporządzenie w formie pisemnej roszczenia odszkodowania. Powinno ono zawierać informację o oczekiwanej kwocie wypłaty, która jest poparta odpowiednią dokumentacją – na przykład rachunkami za leczenie.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna kwotę na zbyt wysoką i zaproponuje wypłatę niższej, można rozpocząć ubieganie się o uzyskanie odszkodowania. Teoretycznie można zająć się tym samodzielnie, jednak skorzystanie z pomocy prawników daje znacznie większą szansę na pomyślne dla osoby poszkodowanej zakończenie sprawy. Specjaliści pomogą w skompletowaniu potrzebnej dokumentacji, a także będą reprezentować klienta w kontaktach z ubezpieczycielem i sądem, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Materiał partnera