Połączenia międzynarodowe. Zanim zadzwonisz, sprawdź co musisz wiedzieć

Mówiąc roaming, często zamiennie stosujemy wobec niego pojęcie połączeń międzynarodowych. Jest to błędne, bowiem są to dwie różne usługi, a obowiązują wyłącznie w określonych państwach. Zatem czym się różnią oba terminy?

Ich znajomość jest szczególnie ważna tym bardziej, że od czerwca zeszłego roku wielu operatorów mobilnych w kraju wprowadziło nowy cennik do UE bez dodatkowych kosztów. Możemy dzwonić taniej, ale wyłącznie do wybranych krajów — czyli zupełnie inaczej niż ma się to w przypadku połączeń międzynarodowych.

Roaming — czym jest?

Roaming to mechanizm wśród operatorów komórkowych, który umożliwia korzystanie z sieci, gdy znajdujemy się poza zasięgiem swojej sieci, np. będąc za granicą. Dlatego, jeśli spędzamy wakacje na gorącej europejskiej wyspie i chcemy wykonać połączenie do Polski czy do innego kraju z UE będzie to połączenie roamingowe. Wówczas obowiązują nas ceny roamingu zgodnie z zasadą Roam Like At Home, a więc dzwonienie bez dodatkowych opłat. Musimy pamiętać też o tym, że usługa ta obowiązuje nie tylko na obszarze UE, ale i EOG oraz zależnymi mu terenami. Jeśli więc mamy trip po Europie i po sąsiedzku zawitaliśmy do San Marino, które nie należy do UE ani do EOG to operator może naliczyć nam dodatkowe opłaty za połączenie. Podobnie, jak w przypadku, gdy  chcemy zadzwonić z kraju UE do państwa spoza strefy.

Połączenie międzynarodowe — nie tylko do UE

Z kolei połączenia międzynarodowe to usługa, która obowiązuje nie tylko w strefie UE. Jest to wykonywanie połączeń w kraju bądź za granicą, np. do Niemiec, ale i do Australii czy USA. W takiej sytuacji nie korzystamy z roamingu, bo pozostajemy w zasięgu swojej macierzystej sieci i korzystamy z jej udogodnień. Z uwagi na to stawka za naliczone połączenie może znacznie się różnić od taryf roamingowych, dlatego warto być ostrożnym, by nie narazić siebie na wysokie opłaty za połączenie.

Zatem wybierając się w zagraniczną podróż, pamiętajmy nie tylko o błogim odpoczynku, ale i  o sprawdzeniu stawek, jakie będą obowiązywać w danym kraju. Ważne jest sprawdzenie cennika usług operatora, bo może się okazać, że kraj do którego wyjeżdżamy, jest traktowany na podobnych zasadach, co państwa ze strefy UE oraz EOG. Równie istotne jest także dokładne sprecyzowanie terminów roamingu i połączeń międzynarodowych, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych nerwów, jak i dodatkowych kosztów.

Czytaj także: Jak doładować telefon na kartę? Oto najlepsze metody!

Materiał partnera