pompy zębate

Podstawowe parametry pomp

Zadaniem pomp jest przemiana energii mechanicznej na hydrauliczną, z wykorzystaniem strumienia cieczy. Dzięki nim można pozyskać skuteczny efekt pompowania pod odpowiednim ciśnieniem. Pompy hydrauliczne powszechnie wykorzystuje się w branży przemysłowej w konstrukcjach skomplikowanych maszyn, ale także w branży motoryzacyjnej. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze rodzaje oraz parametry pomp hydraulicznych.

Parametry pomp zębatych

Najważniejszym parametrem każdej pompy jest rodzaj i właściwości cieczy, jaką się w nich wykorzystuje. Hydrauliczne pompy zębate dzieli się na produkty o zazębieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym. Koła zębate obracając się zagarniają ciecz z komory ssawnej i transportują do komory tłocznej. Pompy tego typu wykorzystują najczęściej olej hydrauliczny lub inną ciecz o zbliżonej lepkości. Ważne jest jednak, aby miała ona właściwości antykorozyjne.

Więcej na temat hydraulicznych pomp zębatych mogą powiedzieć specjaliści z firmy MEGAHYDRAL: Tego rodzaju produkty wyróżniają się ogromną wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, jednak trzeba pamiętać, że źle dobrany olej może nieodwracalnie uszkodzić ich konstrukcję. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzać dostarczaną do pompy zębatej ciecz.

Dużą zaletą pomp zębatych jest prosta konstrukcja, która przekłada się na niezawodność i niski wskaźnik awaryjności. Wykorzystuje się je powszechnie w budowie maszyn przemysłowych.

Parametry pomp tłoczkowych

Hydrauliczne pompy tłoczkowe działają dzięki tłokowi, którego zadaniem jest wypieranie cieczy z komory roboczej, któremu towarzyszy wytwarzanie wysokiego ciśnienia. Pompy tłoczkowe można podzielić na urządzenia o stałej oraz zmiennej wydajności. W pierwszych z nich ilość transportowanego oleju jest ściśle uzależniona od obrotów, na przykład w silnikach samochodów osobowych. Pompy tłoczkowe o zmiennej wydajności generują tyle energii, ile jest w danym momencie potrzebne dla pracy układu.  Ten rodzaj pomp wyróżnia się długowiecznością i wysoką odpornością, ważne jest jednak, aby dostarczać do nich czysty olej wysokiej jakości. Pompy tłoczkowe wykorzystuje się przede wszystkim w branży motoryzacyjnej.

Parametry pomp łopatkowych

Hydrauliczne pompy łopatkowe należą do najbardziej innowacyjnych na rynku. Wyróżnia je bardzo szeroki zakres wydajności, dopasowany do aktualnych potrzeb układu. Ten rodzaj pomp działa na zasadzie rotacji, wedle którego łopatki transportują ciecz z komory ssawnej do tłocznej. W pompach łopatkowych nie ma skoków ciśnienia, dzięki czemu działają z taką samą wydajnością przez cały okres pracy. Dodatkowym atutem jest niska awaryjność i łatwość ewentualnej naprawy. Pompy łopatkowe wykorzystuje się do tłoczenia gazów oraz bardzo czystych cieczy, na przykład w obrabiarkach.

Materiał partnera