tokarka

Podstawowe narzędzia do metalu. Przegląd rozwiązań

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań ułatwiających wykonywanie prac z wykorzystaniem metalu. Najpopularniejsze są maszyny do jego obróbki – zaliczyć do nich można tokarki, frezarki, giętarki i wiele innych. Ich dobór każdorazowo musi być dopasowany do rodzaju wykonywanych czynności. Nowoczesne rozwiązania zapewniają pełną automatyzację procesów produkcji, tym samym zwiększając efektywność działania firm.

Obróbka metali – najważniejsze informacje

Obróbka metali to procesy opracowywania tych materiałów, które pozwalają uzyskać różne efekty dzięki wykorzystaniu odpowiednich maszyn i urządzeń. Nowoczesne technologie w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą pracowników ułatwiają obróbkę metali w pożądanym stopniu. Definicja obróbki metali mówi, że jest to proces technologiczny, który prowadzi do zmian parametrów surowca pod względem jego kształtów, wymiarów, właściwości fizycznych oraz chemicznych.


W zależności od planowanych do osiągnięcia efektów można wyróżnić:

  • Obróbkę plastyczną – ułatwiającą głównie zmianę kształtu. Może ona być przeprowadzana na zimno i ciepło. Specjalista z firmy CNC Art wyjaśnia, że podstawowymi czynnościami, jakie obejmuje, są: kucie, tłoczenie, ciągnienie i gięcie.
  • Obróbkę cieplną – pozwalającą zmodyfikować metal podczas przeprowadzanego procesu termicznego. Jej zastosowanie pozwala m.in. zmienić twardość materiału czy też strukturę stopów.
  • Obróbkę mechaniczną – tzw. skrawanie, które obejmuje frezowanie, toczenie, wiercenie, szlifowanie oraz wiele innych. Są to czynności doprowadzające do uzyskania zaplanowanego kształtu i wymiaru.


Wszystkie wspomniane rodzaje obróbki metali wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń oraz narzędzi.

Przykładowe narzędzia do obróbki metalu

Jednym z urządzeń wykorzystywanych do obrabiania metalu jest tokarka. Omawiane czynności są nazywane toczeniem z uwagi na fakt, iż obrabiany element jest obracany przez urządzenie. Taka obróbka pozwala modyfikować kształt brył, tj. wykonywać gwinty czy stożki. Głównym elementem ułatwiającym realizację tych zadań jest nóż tokarski. W skład wyposażenia nowoczesnych tokarek wchodzą także wiertła.

Materiał partnera