Podstawowe elementy wyposażenia warsztatów samochodowych

Warsztaty samochodowe to placówki potrzebujące bardzo szerokiego asortymentu narzędzi i innych sprzętów, niezbędnych do naprawy samochodów – do naprawy nowoczesnego samochodu nie wystarczy już zestaw śrubokrętów oraz kluczy. Poza narzędziami warsztaty samochodowe dysponują również szerokim zakresem urządzeń diagnostycznych oraz wyposażeniem dodatkowym. W poniższym artykule przedstawimy i krótko omówimy podstawowe wyposażenie warsztatu.

Narzędzia ręczne

Do tej kategorii narzędzi zaliczamy między innymi wszelkiego rodzaju klucze nasadowe i imbusowe, szczypce, śrubokręty – z ich użyciem możliwe jest wykonanie bardzo wielu prostych prac przy samochodzie. W każdym warsztacie powinien znaleźć się komplet narzędzi w różnych rozmiarach.

Sprzęt do diagnostyki samochodowej

Diagnostyka to proces, w wyniku którego określany jest stan techniczny auta oraz potencjalne przyczyny usterek oraz awarii – wyjaśnia przedstawiciel firmy Darkomp – Pełna diagnostyka nie jest możliwa do przeprowadzenia wyłącznie „na oko” – profesjonalni mechanicy wykorzystują do tego szereg urządzeń.

Urządzenia te to m.in.:

  • Mierniki podciśnienia i ciśnieniomierze,
  • Analizatory spalin,
  • Urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia,
  • Testery akumulatorów,
  • Suwmiarki, szczelinomierze, mikrometry,
  • Urządzenia do kontroli stanu układu hamulcowego.

Meble warsztatowe

Profesjonalny warsztat musi być odpowiednio umeblowany – do mebli z tej kategorii zaliczamy między innymi szafki, stoły i wózki. Pozwalają one – w zależności od swego rodzaju – na przechowywanie w sposób zorganizowany narzędzi ręcznych oraz wykonywanie prac naprawczych. Ze względu na trudne warunki panujące w warsztatach, meble powinny być odporne na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie temperatury, wilgoć i kontakt z substancjami chemicznymi.

Podnośniki

Nożycowe, kolumnowe, pneumatyczny, hydrauliczne – niezależnie od rodzaju podnośniki znacząco poprawiają komfort pracy w warsztacie samochodowym. Ich zadaniem jest, zgodnie z nazwą, podnoszenie postawionego na nich pojazdu, dzięki czemu fachowiec wykonujący naprawę zyskuje łatwy dostęp do układów podwozia.

Kompresory

Służą nie tylko do pompowania kół samochodu, ale również do zasilania urządzeń pneumatycznych, takich jak wkrętarki czy aerografy.

Blokady rozrządu 

Te proste narzędzia są bardzo przydatne przy pracach związanych z wymianą paska rozrządu. Dzięki użyciu blokady rozrządu możliwe staje się unieruchomienie kół zębatych w pozycji serwisowej.

Montażownice

Te urządzenia należą do obowiązkowego wyposażenia zakładów specjalizujących się w wulkanizacji – z ich pomocą zdejmowane oraz montowane są opony. Obecne na rynku montażownice występują w wariantach automatycznym i półautomatycznym. Można je wyposażać w specjalne nakładki umożliwiające m.in. montaż specyficznych opon motocykli.

Migomat

Potocznie nazywany spawarką, stanowi niezbędne wyposażenie warsztatów zajmujących się pracami blacharskimi. Dzięki migomatowi możliwe jest łączenie ze sobą metalowych elementów karoserii. Do jego używania konieczne są akcesoria ochronne, takie jak maska – one również powinny stanowić wyposażenie warsztatu.

Materiał partnera