Podstawowe artykuły ppoż.

Zabezpieczenie obiektu przed pożarem wymaga zaprojektowania i wykonania elementów zabudowy. Pomogą w tym artykuły ppoż., wśród nich węże pożarnicze, prądownice czy zawory. Są niezbędne, aby chronić przed powstaniem ognia, a także do ekspresowego reagowania w wypadku wybuchu pożaru. Prezentujemy podstawowe artykuły ppoż. i objaśniamy, jakie jest ich zastosowanie.

Właściciele firm są zobowiązani do zabezpieczenia nieruchomości należących do przedsiębiorstwa na wypadek pożaru. W tym celu muszą zatroszczyć się o ich wyposażenie w niezbędne artykuły ppoż. Stanowią one część większych instalacji. Ważne są także szkolenia pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej i opracowanie planu ewakuacji oraz stworzenie systemu oznakowania dróg ewakuacyjnych. Znaczenie tych działań jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa pracowników, dlatego znalazło odzwierciedlenie w przepisach polskiego prawa. Jest kontrolowane przez inspektorów
i wymagane przez ubezpieczycieli.

Jak powinna wyglądać ochrona przeciwpożarowa budynku?

Ochrona przeciwpożarowa to szereg działań ukierunkowanych na zabezpieczanie obiektu i przebywających w nim osób. Obejmuje wyposażenie obiektu w odpowiednie artykuły ppoż., szkolenia pracowników, oznakowanie poszczególnych stref i dróg ewakuacyjnych, systemy ostrzegawcze i oddymiające. Ze względu na to, że jakość całej instalacji oraz jej niezawodność mają bezpośredni wpływ na ludzkie zdrowie i życie, ważne jest, aby były wysokiej jakości. Krajowa produkcja armatury przeciwpożarowej pozwala wierzyć, że jest ona trwała i niewrażliwa na działanie warunków atmosferycznych. To ważne ze względu na trudne środowisko, w jakim są wykorzystywane poszczególne artykuły ppoż. Potwierdzeniem ich niezawodności są świadectwa dopuszczające produkty do użytku, a także atesty będące potwierdzeniem zgodności z normami polskimi i europejskimi. Z tego względu, projektując i tworząc ochronę przeciwpożarową budynku, warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu strażackiego.

Co składa się na system ppoż.?

Dobór poszczególnych artykułów ppoż. zależy od charakterystyki instalacji przeciwpożarowej, metrażu budynku, charakterystyki obiektu i jego rozplanowania. Najpopularniejsze elementy to:

  • węże pożarnicze, które powinny być elastyczne i odporne na ścieranie oraz promieniowanie UV. Są wykorzystywane przy pompowaniu i tłoczeniu mediów o różnej temperaturze. Ich wytrzymałość określa się w barach;
  • łączniki ssawne i tłoczne,
  • nasady wraz z pokrywami,
  • przełączniki,
  • prądownice,
  • zawory hydrantowe,
  • klucze pożarnicze.

Te i inne elementy dostępne są m.in. w sklepie Agro-Hurt. Zakup przez Internet pozwala zaoszczędzić czas, a zarazem daje pewność co do jakości produktów.

Materiał partnera