Klasyfikacja złomu

Podstawowa klasyfikacja złomu

Klasyfikacja złomu i surowców wtórnych na terenie całego kraju umożliwia firmom prowadzącym skup wypłacanie odpowiedniej kwoty. Jest to także niezbędne, aby dalej przekazywać poszczególne rodzaje metali i ich stopy do ponownego wykorzystania. W zależności od rodzaju, czystości oraz stopnia zawartości poszczególnych pierwiastków w wyrobach, funkcjonuje kilka klasyfikacji złomu. Jakie są rodzaje złomu?

Rodzaje złomu

Złom to ogół metalowych przedmiotów, które mogą być poddane ponownemu procesowi recyklingu i przetwórstwa odpadów. Proces ten nazywa się złomowaniem i polega przede wszystkim na przetopieniu pozyskanych do recyklingu metali w piecu hutniczym. Klasyfikacja złomu umożliwia sprawne procesy przetwarzania i recyklingu złomu przez skupy. Dzięki temu działania te mogą przebiegać zgodnie z przyjętymi normami. Podstawowym kryterium klasyfikacji złomu, jest surowiec, z jakiego powstał. Złom stalowy stanowi największą grupę surowców, jakie można znaleźć na złomowiskach. Jest to także najtańsza klasa złomu, która z kolei dzieli się na dwie inne kategorie – złom wsadowy i niewsadowy. Pierwszy rodzaj to odpady o parametrach umożliwiających bezpośredni wsad do pieca. Złom niewsadowy to pozostałe elementy stalowe o wymiarach, które przekraczają rozmiary złomu wsadowego. Taki rodzaj stali należy poddać procesom obróbki, które umożliwią użycie pieca hutniczego. Innym rodzajem jest złom żeliwny, w skład którego wchodzą głównie elementy silników oraz maszyn przemysłowych. Dzieli się on na żeliwo handlowe (białe) oraz maszynowe (ciemne). Metale nieżelazne (złom kolorowy) stanowią najbardziej pożądaną i dochodową klasę złomu, na której można najwięcej zarobić. W zależności od rodzaju i gatunku złomu metale nieżelazne mogą kosztować nawet powyżej 50 zł za kilogram. Do tej grupy zalicza się np. aluminium, miedź, cynk, ołów i stopy metali.

 Dlaczego segregacja złomu jest ważna?

Oddawanie złomu do skupu przyczynia się do dbania o czystość planety. Sprzedaż złomu na skupie i późniejsze procesy przetwarzania pozwalają znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na wydobycie nowych surowców. 

Jak mówi pracownik skupu złomu ZłompapDzięki skupowaniu złomu, surowce wtórne można ponownie wykorzystać. Są one elementem ubocznym, który pochodzi z nadwyżek produkcji, zużytych i wadliwych produktów. Po przetworzeniu mogą zyskać zupełnie nowe życie. Produkty poddawane modyfikacji, nie muszą ponownie pełnić tych samych funkcji. Po procesie recyklingu mogą zostać użyte w różnych gałęziach przemysłu. 

Decydując się na oddanie surowców do skupu złomu, zaleca się wybierać jedynie sprawdzone miejsca. Szybki termin realizacji transakcji oraz dbałość o klienta to gwarancja udanej transakcji.

Materiał partnera