Płyty WPS

Płyty WPS. Co to takiego?

Płyty WPS (tzw. wrocławskie płyty stropowe) to znana odmiana stropów gęstożebrowych, w której żebrami nośnymi są belki stalowe (przeważnie dwuteowe), natomiast funkcję wypełnienia spełniają betonowe płyty WPS. Takie płyty stropowe są niczym innym, jak betonowymi prefabrykatami, wyprodukowanymi na bazie kruszyw lekkich ze zbrojeniem stalowym. Przestrzeń między belkami, ponad płytami, da się wypełnić lekkimi materiałami w rodzaju keramzytu, na których układa się warstwę betonu bądź też podłogę na legarach.

Zastosowanie płyt WPS

Stropy z płyt WPS są wykonywane m.in. w obiektach remontowanych i modernizowanych.

Stanowią one niezwykle cenną alternatywę dla stropów wykonanych z drewna. Wystarczy, że w miejsce drewnianych belek stropowych zostaną wstawione odpowiednie belki stalowe. W stropach Kleina, płyty WPS mogą być rozmieszone pomiędzy stalowymi belkami w zamian za pustaki bądź cegły. Nośność oraz rozpiętość stropów są uzależnione przede wszystkim od rozstawu i przekroju zastosowanych belek stalowych – objaśnia przedstawiciel firmy Termat, wyspecjalizowanej w produkcji i sprzedaży stropów oraz licznych materiałów budowlanych.

Parametry fizyczne płyt WPS

W przypadku zastosowania płyt WPS, spore znaczenie mają ich parametry fizyczne, czyli wymiary i masa własna. Płyty o szerokości 40 cm są dostosowane do rozstawu osiowego belek stalowych, wynoszącego od 90 do 150 cm (skokowo co 10 cm). Warto jednak wiedzieć, że długość rzeczywista płyty jest średnio o 2 cm krótsza niż nominalna (czyli np. dla płyty WPS 100 długość wynosi 98 cm). Jeżeli zaś chodzi o ciężar, w przypadku płyt WPS wynosi on mniej więcej 100 kg/m2. Oczywiście rzeczone dane zawsze warto zweryfikować, zapoznając się ze specyfikacją techniczną produktu. Przykładowo, płyty WPS wyprodukowane przez wspomnianą firmę Termat są o ok. 25% lżejsze niż standardowe płyty betonowe tego typu.

Po czym poznać jakość płyt WPS?

Jakość płyt WPS można rozpoznać w dużej mierze po zgodności z normami, jak również po posiadanych przez nie certyfikatach zakładowej kontroli produkcji. Najlepsze z opisywanych wyrobów zachowują stuprocentową zgodność z normą PN-EN 13224:2009 (Prefabrykaty z betonu. Żebrowe elementy stropowe). Posiadają one również Certyfikat ZKP nr 1020-CPD-030048283. Oznacza to, że spełniają wszelkie standardy krajowe i europejskie, kwalifikując się do bezpiecznego użytkowania w trakcie prac budowlanych. Asortyment sprawdzonych, najlepszych jakościowo płyt WPS można znaleźć m.in. za pośrednictwem strony termat.pl.

Materiał partnera