Piece rurowe

Piece rurowe. Ogólna charakterystyka

Piece rurowe są popularnymi urządzeniami, stosowanymi szczególnie często w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Istnieje również specjalna odmiana pieców rurowych, które są stosowane w piekarniach. Cechą wspólną wszystkich tego typu maszyn jest ich budowa. Takie urządzenia składają się z przeponowego wymiennika ciepła i wiązki rur o określonych parametrach które są dostosowane do procesu, jaki ma zachodzić w danym piecu.

Zalety pieców rurowych

Zapytaliśmy specjalistę w zakresie konstrukcji pieców z firmy Czylok w Jastrzębiu Zdroju, co jest powodem tak dużej popularności pieców rurowych w przemyśle oraz pracy laboratoryjnej. Okazuje się, że tego typu urządzenia posiadają szereg zalet, które pozwalają na ich szerokie zastosowanie w wielu branżach. Główne atuty pieców rurowych to:

  • trwała budowa,
  • wysoka sprawność,
  • automatyczna kontrola,
  • obecność kontroli współczynnika nadmiaru powietrza do spalania,
  • dobór materiału, z którego jest wykonany wymiennik ciepła w zależności od potrzeb.

Jak działa piec rurowy?

Takie urządzenia składają się zwykle z sekcji radiacyjnej i konwekcyjnej. Są wyposażone w cylindryczny płaszcz, przez który przebiegają rury cienkościenne. Miejscem wymiany ciepła jest powierzchnia rurek, w poprzek których zachodzi przepływ ciepła pomiędzy płynem wewnątrz rurek, a płynem na zewnątrz rurek. Tego typu piece są przeważnie zasilane gazem ziemnym, olejem lub propanem-butanem.

Gdzie używa się takich pieców?

Zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest bardzo szerokie. Piece rurowe są używane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, a nawet w piekarniach. W urządzeniach piekarniczych tego typu stosuje się element zwany rurkami Perkinsa.  Oczywiście w każdym z tych miejsc piece różnią się swoją budową i funkcją. Wyglądają też zupełnie inaczej (różnią się diametralnie chociażby wielkością). Jednak zasada ich działania jest zbliżona.

Kolejnym miejscem, w którym piece rurowe ułatwiają pracę, są laboratoria. Ich konstrukcja oraz możliwość uzyskiwania bardzo wysokich temperatur wewnątrz (do 1300 stopni Celsjusza) pozwalają na ich szerokie zastosowanie w pracach badawczych. Piece laboratoryjne występują w wielu różnego typu modelach, aby pozwolić na wykorzystywanie ich do różnych celów.

Zakłady specjalizujące się w produkcji pieców rurowych oferują różnego typu urządzenia, o zróżnicowanych parametrach grzewczych. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego pieca, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą jaki model będzie najlepszy do planowanego przez Twoją firmę zastosowania.

Materiał partnera