piaskowanie oczyszczanie metalu

Piaskowanie jako proces obróbki przygotowawczej konstrukcji stalowych

Piaskowanie to właściwie czyszczenie strumieniowo-ścierne. Jest to metoda oczyszczania materiału, często konstrukcji stalowych, która opiera się na poddawaniu elementu działaniu materiału ściernego podawanego pod wysokim ciśnieniem. Pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, takich jak rdza czy farba oraz uzyskanie równej i odpowiednio chropowatej powierzchni, co umożliwia dalszą obróbkę, np. malowanie.

Na czym polega piaskowanie?

Nazwa piaskowanie pochodzi od materiału, który został użyty po raz pierwszy w czyszczeniu strumieniowo-ściernym. Miało to miejsce już w roku 1870. Ta metoda ma bardzo długą tradycję i choć rodzaj czyściwa się zmienia, to zasada działania pozostała taka sama. Piaskowanie jest popularnie wykorzystywane do czyszczenia elementów stalowych, ponieważ daje bardzo dobre rezultaty. Jak tłumaczy specjalista z firmy Techrom, zastosowanie materiału ściernego, który jest podawany pod wysokim ciśnieniem, pozwala na skuteczne usuwanie z powierzchni zanieczyszczeń. Przede wszystkim istotne jest pozbycie się starych powłok malarskich oraz rdzy.

Oprócz wysokiej skuteczności w usuwaniu niepożądanych warstw farby i korozji, piaskowanie ma także znaczenie dla uzyskania pożądanej chropowatości materiału. Dzięki nadaniu powierzchni właściwej faktury, możliwe jest efektywne poddawanie jej dalszej obróbce, takiej jak malowanie czy nakładanie substancji ochronnych. Efekt podobny jest do szlifowania, jednak przewagą piaskowania jest to, że bez problemu można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak zakrzywienia czy rogi. Jako materiał ścierny wykorzystuje się piasek, szlakę miedziową, szkło lub śrut.

Do czyszczenia strumieniowo-ściernego wykorzystywany jest materiał ścierny, który jest podawany na powierzchnię za pośrednictwem sprężonego powietrza lub cieczy. Hydropiaskowanie lub wykorzystywanie płaszcza wodnego chroni osobę wykonującą proces przed szkodliwym wpływem drobinek. Cząsteczki, które dostaną się do układu oddechowego mogą powodować choroby pyliczne. Z tego względu osoba wykonująca piaskowanie podczas pracy korzysta z pełnego hełmu na głowie, do którego jest podłączony wąż z powietrzem do oddychania.

Gdzie wykorzystuje się piaskowanie

Jest to metoda uniwersalna, która daje możliwość szerokiej gamy zastosowań. Piaskowanie jest często wykorzystywane do oczyszczania konstrukcji stalowych, lecz może być używane także do usuwania zanieczyszczeń i wyrównywania powierzchni:

  • metalowych i betonowych,
  • zbiorników na wodę, paliwo lub nieczystości,
  • felg samochodowych,
  • rurociągów,
  • przyczep, naczep,
  • ogrodzeń,
  • maszyn rolniczych.

Opisany rodzaj obróbki daje bardzo dobre rezultaty i jest stosunkowo łatwy w przeprowadzeniu. Piaskowanie oferują wyspecjalizowane zakłady, które często zajmują się tworzeniem konstrukcji stalowych lub wykonywaniem zabezpieczeń antykorozyjnych.

Materiał partnera