Pellet czy ekogroszek – co wybrać?

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania są zwykle dostosowane do spalania konkretnego rodzaju opału. Wybór typu kotła wiąże się więc również z decyzją o tym, czym będziemy ogrzewać dom. Między najpopularniejszymi rodzajami paliw stałych węglem i pelletem drzewnym jest bardzo wiele różnic. Inna jest choćby ich wartość opałowa, cena oraz komfort stosowania. Zupełnie inne jest też ich źródło pochodzenia i wpływ na stan środowiska naturalnego.

Zalety pelletu

Pellet drzewny to materiał opałowy, który jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Ma on formę niewielkich granulek w kształcie małych wałeczków. Produkuje się go, prasując pod dużym ciśnieniem rozdrobnione drewno. Do wytwarzana pelletu drzewnego stosuje się specjalne gatunki roślin energetycznych, np. wierzbę lub topolę. Można go produkować także z pełnowartościowych pozostałości z przemysłu zajmującego się przerobem drewna lub produkcją mebli.

Spalanie pelletu może być bardziej efektywne niż spalanie czystego drewna, ponieważ niejednokrotnie pellet ma większą gęstość niż popularne gatunki drewna opałowego. Wielką zaletą stosowania pelletu jest to, że ma on dużą wartość opałową. W zależności od rodzaju użytego surowca pellet może osiągać nawet do 19–20 kJ/kg. Przy spalaniu pelletu powstaje niewiele popiołu. Nie powoduje on też znaczącej emisji zanieczyszczeń. Co ważne pellet ma zerowy bilans CO2.

Dużą zaletą używania pelletu jest to, że piece, które są przystosowane do jego spalania, mają pojemne zbiorniki opału i automatyczne podajniki obsługiwane przez sterownik pieca.

Korzyści z używania ekogroszku

Ekogroszek to zwykle opał pozyskiwany z najlepszych gatunków węgla. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, co oznacza z jednej strony mniejszą emisję potencjalnie szkodliwych substancji, a z drugiej sprawia, że niższe jest ryzyko skraplania się w kominie kondensatu, który może uszkodzić jego wewnętrzne ścianki. Ekogroszek ma również niewielką liczbę Rogi, która określa poziom spiekalności. Ze względu na korzystną niską wartość tego parametru istnieje niewielkie ryzyko, że w piecu będą powstawać trudne do usunięcia spieki i żużle. Ekogroszek ma również bardzo wysoką kaloryczność, dzięki czemu z niewielkiej porcji opału można uzyskać dużo ciepła – mówi przedstawiciel firmy Piórki.

Używanie ekogroszku jest również opłacalne ze względu na to, że za sprawą dobrej specyfikacji zużywa się go znacznie mniej niż węgla gorszej jakości. Jednocześnie spalanie ekogroszku nie pociąga ze sobą ani zagrożenia dla sprawności i prawidłowego funkcjonowania kotła, ani konieczności kłopotania się dużą ilością powstającego popiołu.

Stosowanie ekogroszku jest również bardzo wygodne, ponieważ jest on głównie przeznaczony do urządzeń wyposażonych w automatyczne podajniki opału. W związku z tym zapas paliwa trzeba uzupełniać znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych kotłów.

Materiał partnera