Papiery do scrapbookingu, które warto kupić

Własnoręcznie przygotowane zaproszenie na ślub czy kartka z życzeniami na pewno zrobią duże wrażenie na obdarowanych nimi osobach. Technikę ich samodzielnego wykonywania z różnego rodzaju papierów nazywa się scrapbookingiem. Tylko które papiery do scrapbookingu wybrać, by uzyskać najlepszy efekt?

Papier: podstawa scrapbookingu

Wystarczy minimum orientacji w scrapbookingowym świecie, by wiedzieć, że podstawą tej niełatwej, ale efektownej techniki jest papier. To materiał, który w sklepach plastycznych znajdziesz w ogromnym wyborze wzorów, gramatur, formatów. By jednak wybrać spośród nich ten papier, który w scrapbookingu sprawdzi się najlepiej, trzeba już wiedzieć nieco więcej. Zanim sięgniesz po ozdobne wstążki, kokardki i cekiny, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Na początek warto kupić gotowy blok papierów do scrapbookingu utrzymanych w jednej stylistyce. Dlaczego? Wybór takiego zestawu pomoże Ci nauczyć się samodzielnego dobierania odcieni, motywów i faktur papieru. Dowiesz się także, ile papierów o konkretnej gramaturze jest Ci potrzebnych do wykonania jednej pracy. Ponadto wybór gotowego zestawu papierów często jest bardziej opłacalny niż kupowanie pojedynczych arkuszy.

Przygodę ze scrapbookingiem z reguły rozpoczyna się od przygotowania okolicznościowej kartki z życzeniami. Jeśli Ty też chciałbyś podarować bliskiej osobie taką oryginalną pamiątkę, przyda Ci się specjalna baza do kartek. Można zrobić ją samodzielnie z papieru o wysokiej gramaturze, jednak gotowe rozwiązanie jest dużo wygodniejsze.

Papier bezkwasowy, bezdrzewny – co to znaczy?

Gdy poczujesz się na tyle pewnie, by komponować własne zestawy papierów do scrapbookingu, w sklepach znajdziesz materiały opisywane m.in. jako papier bezkwasowy czy bezdrzewny. Czy warto przykładać wagę do tej informacji i czy w ogóle ma to znaczenie dla przedmiotów tworzonych metodą scrapbookingu? Oddajemy głos pracownikowi odpowiedzialnemu za zaopatrzenie internetowego sklepu Loveart.pl w artykuły dla osób zajmujących się „scrapowaniem”:

Mówiąc najprościej, papier bezkwasowy, podobnie jak bezdrzewny, jest odporny na starzenie się – przede wszystkim z upływem czasu nie żółknie, nie kruszy się, jest także bardziej odporny na rozdarcia. Ze względu na te właściwości, papiery bezkwasowe i bezdrzewne są idealne do scrapbookingu: wykonane z niego okolicznościowe kartki z życzeniami można przechowywać na pamiątkę przez wiele lat, bez obaw o to, że ulegną naturalnemu zniszczeniu.

Wybierając papiery do scrapbookingu warto zatem nie tylko zadbać o to, by ich kolorystyka, faktury i motywy tworzyły spójną estetycznie całość, lecz także dokładnie czytać informacje od producentów.

Materiał partnera