Papa dachowa. Kiedy warto się nią zainteresować?

Pokrycie dachu to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Papa dachowa jest wciąż bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie do izolacji dachów. Przed podjęciem decyzji o kupnie papy dachowej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Poznanie zalet papy umożliwi nam wybór idealnego rozwiązania. Sprawdźmy, jakie wyróżniamy rodzaje pap i którą zastosować na naszym dachu.

Jaką papę dachową wybrać? Rodzaje

Papę dachową możemy pogrupować, biorąc pod uwagę jej przeznaczenie, sposób montażu, rodzaj użytej posypki i masy asfaltowej do powlekania osnowy. Z uwagi na zastosowanie możemy wyróżnić papę podkładową przeznaczoną do spodnich warstw w wielowarstwowych pokryciach dachowych. Jest ona nieodporna na promieniowanie UV i nie może pełnić funkcji pokrycia finalnego. Papy wierzchniego krycia są często grubsze niż papy podkładowe i mogą być stosowane w układach jedno- lub wielowarstwowych. Stanowią one wierzchnią wodoszczelną i przeciwwilgociową warstwę pokrycia dachowego. Natomiast zastosowanie papy specjalnej wentylacyjnej zapobiega powstawaniu pęcherzy w wielowarstwowych pokryciach na zawilgoconych dachach. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór papy termozgrzewalnej do rodzaju konstrukcji i podłoża. Duża gama dostępnych w Węgrowie pap dachowych pozwala na ich prawidłowe dopasowanie. Na powierzchniach betonowych niemających termoizolacji oraz zabezpieczonych gruntem bitumicznym możemy zastosować papy dachowe oksydowane na osnowie z welonu szklanego, jak i modyfikowane elastomerami. Przy powierzchniach drewnianych bez warstwy ocieplenia należy użyć podkładowej i modyfikowanej papy SBS na osnowie z włókniny poliestrowej. Natomiast w przypadku, gdy warstwa termoizolacji wykonana jest z wełny mineralnej lub styropianu musimy zastosować wielowarstwowe pokrycie z pap bitumicznych. Decyzja o zastosowaniu papy, jako pokrycia dachowego uzależniona jest przede wszystkim od warunków technicznych domu oraz od potrzeb ich użytkowników.

Zalety papy dachowej

Dobrej jakości papa dachowa potrafi wytrzymać kilkadziesiąt lat, dlatego warto inwestować w produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Dobra papa dachowa to również dobra izolacja, która idealnie sprawdza się na posadzkach i ścianach.

Pokrycia dachowe z papy cechują się trwałością i funkcjonalnością, a do tego są ekonomiczne. Pamiętajmy jednak, że papa izolacyjna wymaga umiejętnego montażu – zauważa nasz rozmówca z firmy Sigma w Węgrowie.

Izolacja wykonana z użyciem papy jest lekka i nie wymaga przygotowania specjalnej konstrukcji czy podłoża. Charakteryzuje się elastycznością, nie pęka i zachowuje szczelność, łatwo poddaje się formowaniu, dzięki czemu możemy wykonać pokrycie dachowe nawet na bardzo skomplikowanych płaszczyznach.

Materiał partnera