oświetlenie dla jaszczurek

Oświetlenie terrarium dla agamy i innych jaszczurek z rodziny agamowatych (Agamidae)

Agamy to bardzo wymagające zwierzęta, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Ważna jest wielkość terrarium i jego wyposażenie, aby jaszczurki miały do dyspozycji przestrzeń przypominającą ich naturalne środowisko. Oprócz tego ważną rolę odgrywa oświetlenie terrarium, gdyż ma to duże znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju jaszczurek. Jak zatem przygotować terrarium?

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

Agamy żyją w środowisku naturalnym o dużym nasłonecznieniu, dlatego odpowiednie oświetlenie jest tak ważne dla ich zdrowia. Zadaniem lamp jest przede wszystkim regulacja cyklu dobowego jaszczurek, a także zapewnienie im dodatkowego źródła ogrzewania. Bardzo ważne jest oświetlenie UVB, które bierze czynny udział w syntezowaniu witaminy D3.

Terrarium oprócz podstawowego oświetlenia, musi być wyposażone w specjalistyczne lampy UVB – mówi Aleksander Warwocki właściciel firmy AQVA-LIGHT, zajmującej się dystrybucją oświetlenia specjalistycznego, m.in. do akwarium i terrarium. – To ważne, ponieważ agamy nie potrafią samodzielnie wytwarzać witaminy D3, a jej suplementacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Lampy UVB zapobiegają niedoborom witaminy D3, które mogą prowadzić do metabolicznej choroby kości – dodaje ekspert.  – Oprócz UVB, agamy muszą mieć także dostęp do promieniowania UVA, które pobudza ich ruchliwość i aktywność, a także ma wpływ na zachowania osobników wobec siebie czy wzmaga apetyt.

Rodzaje oświetlenia do terrarium

Kupując wyposażenie do terrarium, należy korzystać z oferty specjalistycznych sklepów zoologicznych. Można mieć wówczas pewność, że lampy posiadają odpowiednią moc i natężenie promieniowania, które korzystnie wpływa na zdrowie jaszczurek. Warto pamiętać, że nie tylko za duża ilość promieniowania UVB i UVA może być szkodliwa, gdyż także zbyt niska moc może prowadzić do chorób jaszczurki.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów oświetlenia, na przykład:

  • świetlówki kompaktowe,
  • świetlówki rurowe – tzw. świetlówki liniowe czy jarzeniówki,
  • świetlówki UV,
  • żarówki lustrzane.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrana lampa posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Tylko wtedy można mieć pewność, że świetlówka nie zaszkodzi agamie i wpłynie korzystnie na jej zdrowie.

Jakie powinno być oświetlenie dla jaszczurek?

W okresie letnim, gdy występuje duża ilość słońca, można korzystać z naturalnych promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że jaszczurki powinny mieć dostęp do światła przez 12-14 godzin w ciągu dnia. Lampy oprócz oświetlenia o odpowiednim natężeniu, powinny także ogrzewać terrarium. Z tego powodu tak ważne jest rozmieszczenie świetlówek lub żarówek – rozłożenie ciepła oraz światła musi być równomierne, aby zapewniać jaszczurce optymalne warunki do życia i rozwoju.

Materiał partnera