Oprawy kierunkowe

Oprawy kierunkowe do nowoczesnego budynku – czym się kierować przy wyborze?

W nowoczesnej architekturze wnętrz liczy się każdy detal. Obecnie obserwujemy modę na proste formy geometryczne, a w wystroju wnętrz króluje minimalizm. Każdy element aranżacji musi być odpowiednio przemyślany i dopasowany do całości pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza budynków reprezentacyjnych i nowoczesnych budynków biurowo-usługowych. W ich projektach zwraca się uwagę na jakość i wykonanie elementów przeciwpożarowych, takich jak oprawy kierunkowe i ewakuacyjne. Jak wybrać odpowiednie elementy do nowoczesnego budynku?

Zgodność z przepisami

Niezależnie od założeń projektowych każdy budynek, który został wskazany w odpowiednim  Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, musi być zaopatrzony w oprawy oświetlenia awaryjnego, które spełniają wymagania i parametry określone w normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172. Pierwszym zadaniem inwestora czy, na późniejszym etapie, administratora budynku jest dopilnowanie, aby wszystkie zakupione elementy posiadały odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z wymienionymi dokumentami. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu zewnętrznego źródła zasilania poszczególnych opraw. Kiedy ten podstawowy aspekt zostanie sprawdzony, można zwrócić uwagę na inne parametry poszczególnych opraw kierunkowych, a z nich dla nowoczesnego budynku najważniejszy jest…

Design

Choć może się to wydawać mało istotne, w dzisiejszym wystroju wnętrz liczy się każdy detal. Jeśli budynek przeznaczony jest dla poważanej instytucji czy firmy o ugruntowanej renomie, nieodpowiednio dobrane oprawy kierunkowe mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek danego przedsiębiorstwa. W marketingu podkreśla się dziś znaczenie zewnętrznej i wewnętrznej komunikacji społecznej, której narzędziami są nie tylko bezpośrednie relacje z klientami, ale też cały język symboliczny – kolorystyka, stroje pracowników, a nawet zapachy. Nie dziwi więc, że nawet oprawy kierunkowe powinny współgrać z wystrojem budynku. Choć trudno będzie nam o zmianę przyjętej kolorystyki i piktogramów, możemy wybrać te o uproszczonym, geometrycznym designie. Kluczowy będzie też rodzaj materiału, z którego oprawy zostały wykonane oraz sama jakość wykończenia poszczególnych elementów. Jedne z najbardziej cenionych opraw oświetlenia awaryjnego znajdziesz na stronie: http://awex.eu/.

Barwa światła

Na wygląd opraw wpływa też zastosowanie odpowiedniej żarówki, która może mieć różną moc świecenia i inną barwę. Do nowoczesnego budynku najlepszym wyborem będą oprawy wyposażone w system LED-owy. Takie światło jest dosyć chłodne, co będzie doskonale korespondować z minimalistyczną aranżacją wnętrza. Nie będzie też przykuwać większej uwagi podczas codziennej pracy, za to doskonale sprawdzi się, jeśli dojdzie do wyłączenia głównego źródła zasilania. Wybór technologii LED jest też bardziej ekologiczny, co może być istotne dla wielu firm, które troszczą się o zachowanie standardów Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

W nowoczesnych budynkach musimy zwrócić uwagę na każdy detal architektury i wystroju wnętrza. Budynek, oprócz swojej głównej funkcji, często podnosi prestiż i świadczy o danej marce. Każdy element, nawet oprawy oświetlenia awaryjnego, może wpłynąć na to, jak konkretny podmiot będzie odbierany przez otoczenie.


Materiał partnera