biuro rachunkowe

Opodatkowanie w formie karty podatkowej. Na czym to polega?

Bardzo popularną formą opodatkowania działalności gospodarczej stały się ostatnimi czasy karty podatkowe. Dzięki nim przedsiębiorcy nie muszą prowadzić księgowości, a podatki mogą być niższe. Dodatkowo wysokość podatku nie jest zależna od wysokości dochodów. Karta podatkowa jest więc najlepszym rozwiązaniem dla małych firm. Wartość miesięcznego podatku ustala naczelnik Urzędu Skarbowego, który wyznacza kwotę na podstawie różnych czynników. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców o dużych zarobkach. Jakie jeszcze korzyści przynosi karta podatkowa i jak dokładnie ona działa?

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej?

Opodatkowanie działalności gospodarczej jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Nie w każdej sytuacji można z takiej okazji skorzystać, jednak jest wiele przypadków, kiedy możemy użyć karty podatkowej. Podstawowym warunkiem użycia karty podatkowej jest działalność na terytorium Polski. Przedsiębiorcy mogą z niej również korzystać, gdy zatrudniają wyłącznie osoby na umowę o pracę oraz nie współpracują z innymi zakładami lub przedsiębiorstwami (wyjątkiem są usługi specjalistyczne). Użytkownicy karty podatkowej nie mogą również prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku, gdy podatnik zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach wodnych oraz wiatrowych lub wytwarzaniem biogazu także może on skorzystać z tego rodzaju opodatkowania. Karty podatkowe mogą być używane również, gdy przychody firmy osiągane są z najmu lub dzierżawy.

Z jakimi korzyściami wiąże się korzystanie z karty podatkowej?

Karta podatkowa wiąże się z wieloma zaletami. Największą korzyścią dla przedsiębiorców jest zwolnienie z obowiązku prowadzenia księgowości. Właściciele firm nie muszą także wpłacać zaliczek na podatki.

Jak mówi księgowy z biura rachunkowego compo-system.pl: ,,Kwota podatku jest stała i nie zależy od przychodów i rozchodów firmy. Wysokość podatku miesięcznego ustala naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej, ilości zatrudnionych pracowników, a nawet liczby mieszkańców miasta, w której znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.”

Niezmienna kwota podatku może być opłacalna dla właścicieli firm, którzy osiągają duże zyski. Jeśli jednak przedsiębiorstwo będzie miało kłopoty finansowe i pojawi się strata, i tak trzeba będzie zapłacić należny podatek.

Materiał partnera