Rozliczenie podatku z pracy zawodowej za granicą

Odzyskiwanie podatku z zagranicy. Co warto wiedzieć?

Wiele osób pracuje poza granicami Polski. Do prawidłowego rozliczenia podatkowego wymagana jest wiedza związana z przepisami obowiązującymi w konkretnym kraju oraz możliwościami odliczeń. Nieprawidłowości wiążą się z wysokimi karami. Żeby uzyskać zwrot podatku z zagranicy należy wypełnić odpowiednie formularze i zgromadzić załączniki. Co warto wiedzieć o odzyskiwaniu podatku z zagranicy?

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu podatku z zagranicy?

To, czego wymaga urząd skarbowy do otrzymania zwrotu podatku różni się nieco w każdym kraju. Z pewnością warto zgromadzić wszystkie dokumenty otrzymane od zagranicznego pracodawcy, szczególnie dotyczące wysokości wynagrodzenia i pobranej na poczet podatku zaliczki. Większość biur rachunkowych, zajmujących się rozliczeniami z zagranicy wymaga paska wypłaty, który nosi różne nazwy oraz obejmuje różne okresy (miesiąc, tydzień) w poszczególnych państwach.

Po zakończeniu pracy pracodawca musi wydać kartę podatkową. Warto wiedzieć, że dokument ten można otrzymać za pośrednictwem poczty, także na polski adres. Karta podatkowa to odpowiednik polskiego PIT-a. Należy także przedstawić dane zatrudniających firm oraz numer ubezpieczenia socjalnego i kopię swojego dowodu tożsamości lub paszportu.

Komu przysługuje zwrot podatku z zagranicy?

Każdy, kto pracował legalnie za granicą może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, o ile z pensji potrącano zaliczki na poczet podatku dochodowego. Najczęściej nadpłatę w tym zakresie mają osoby pracujące sezonowo, ponieważ zazwyczaj ich roczny dochód jest niższy niż kwota wolna od podatku. Ponadto zwrot podatku należy się każdemu, komu przysługują różnego rodzaju ulgi i odliczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy biur rachunkowych, które doskonale orientują się w przepisach poszczególnych krajów. Księgowi wiedzą również, do kiedy należy składać deklaracje podatkowe. Nie w każdym państwie jest to ta sama data, na przykład w Niemczech rozliczyć się trzeba do ostatniego dnia maja. Ponadto o zwrot podatku można ubiegać się wstecz, nawet do 5 lat.

Podczas rozliczeń za pracę za granicą z polskim urzędem skarbowym ważna jest rezydencja podatkowa oraz kraj uzyskania zagranicznych dochodów. Rezydencję podatkową ma każdy, kto przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku oraz ma na miejscu rodzinę, pracę lub własną firmę. Nie wszystkie dochody zagraniczne trzeba w Polsce wykazywać. Zależy to od umowy między Polską a danym państwem. W celu rozliczenia się w kraju należy złożyć deklarację PIT-36 we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym.

Materiał partnera