Odkurzacze do odpylania w trakcie procesu produkcyjnego

Odkurzacze do odpylania w trakcie procesu produkcyjnego

W wielu zakładach przemysłowych wykonuje się czynności, które prowadzą do pojawiania się dużej ilości pyłu. Najczęściej jest to szlifowanie poszczególnych elementów wykonanych z drewna czy stali. Z tego powodu w takich miejscach konieczne jest zastosowanie technologii pochłaniającej materiał zawieszony w powietrzu. Czym cechują się odkurzacze do odpylania w trakcie procesu produkcyjnego?

Do czego służą odkurzacze odpylające?

Odkurzacze do odpylania najczęściej przyjmują formę mobilnych urządzeń, które można umieścić w pomieszczeniu najbardziej narażonym na pojawianie się pyłu. Ich zadaniem jest usuwanie drobnych cząsteczek z powietrza, zapewniając odpowiednie warunki bezpieczeństwa pracowników i maszyn. Zastosowanie odkurzaczy odpylających ma również związek z chęcią utrzymania porządku w przestrzeni przemysłowej.

Odkurzacze odpylające są wykorzystywane w zakładach z branży spożywczej, energetycznej. metalurgicznej, chemicznej, odlewniczej i drzewnej. Niektóre z nich łączą w sobie również inne funkcje, pozwalając na pochłanianie ciał stałych, które są większe niż cząsteczki zawieszone w powietrzu.

Jaki odkurzacz do odpylania wybrać?

Poszczególne odkurzacze odpylające dla przemysłu różnią się od siebie pod względem parametrów technicznych. Każdy model cechuje się innym przepływem powietrza, dlatego wybierając konkretny egzemplarz, warto skupić się na charakterystyce danego pomieszczenia. Jeśli w przestrzeni przemysłowej zapylenie jest bardzo silne, należy zastosować urządzenie o lepszej wydajności. Zazwyczaj będzie ono znacznie większe niż słabsze sprzęty, jednak pozwoli na zachowanie odpowiednich warunków do bezpiecznej pracy operatorów.

Każdy model odkurzacza do odpylania różni się od pozostałych. Wybór konkretnego modelu powinien bazować na tym, gdzie i jak chcesz go używać. Inne urządzenia sprawdzą się w stolarniach, a jeszcze inne w miejscach, w których pracuje się z metalem czy szkłem – tłumaczy specjalista z firmy Poolmar dystrybuującej odkurzacze przemysłowe i maszyny sprzątające.

Odkurzacze do odpylania najczęściej są wyposażone w wiele filtrów pochłaniających nawet bardzo drobne cząsteczki. Dokładna konstrukcja sprzętu różni się w zależności od jego modelu. Niektóre odkurzacze są tworzone z myślą o pochłanianiu substancji, które mogą powodować korozję. Z tego powodu wykonuje się je z użyciem stali nierdzewnej odpornej na niszczące działanie wilgoci.

Większość odkurzaczy odpylających pracuje nieprzerwanie przez długi czas, a w przypadku firm, które praktykują system zmianowy – niemal non stop. Z tego powodu muszą być one odpowiednio wydajne i ciche. W zakładach przemysłowych obowiązują normy dotyczące hałasu, dlatego wybierając odpowiedni model, warto skupić się na tym, by nie generował zbędnych dźwięków.

Materiał partnera