Odbiór mieszkania od developera

Odbiór mieszkania od developera. 5 rzeczy, o których należy pamiętać

W końcu udało Ci się spełnić jedno z największych marzeń i zakupiłeś swoje własne 4 kąty. Radość z pewnością przeogromna, ale w głowie zapewne nasuwa się wiele pytań, czy z pewnością wszystko będzie w porządku z mieszkaniem. Rzeczywiście, kupując mieszkanie od dewelopera powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Na jakie konkretnie, o tym w poniższym artykule!

Odbiór techniczny mieszkania – dlaczego jest tak istotny?

Odbiór mieszkania od dewelopera nazywany jest tzw. odbiorem technicznym. Jest to ostatni krok, który będzie dzielił Cię od wręczenia przez dewelopera kluczy. Ponieważ czynności sprawdzające mogą zaoszczędzić Ci w przyszłości wielu kosztów i nerwów, warto aby odbiór był przeprowadzony jak najdokładniej, a istotne kwestie dobrze zweryfikowane. Odbioru można dokonać samodzielnie, jednak o wiele lepszym pomysłem jest skorzystanie z doświadczonego rzeczoznawcy, który zajmuje się odbiorami technicznymi na co dzień. W Warszawie można skorzystać chociażby z usług firmy Ekspertyzy. Poniżej kilka punktów, na które zawsze należy zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od firmy deweloperskiej, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Metraż mieszkania

Wiele osób może na ten punkt zareagować śmiechem, ale jest to jak najbardziej poważne – odbierając mieszkanie od dewelopera musimy sprawdzić, czy rzeczywisty metraż mieszkania jest zgodny z zapisami w naszej umowie. Metraż może być rozliczany na kilka sposobów, na przykład z tynkiem lub bez. Zazwyczaj umowa deweloperska dopuszcza niewielki procentowo margines błędu. Należy pamiętać, że jeśli powierzchnia mieszkania się nie zgadza, możesz odstąpić od umowy zakupu mieszkania bez konsekwencji.

Ściany i sufit

Kolejna rzecz –  teoretycznie oczywista – ściany w mieszkaniu powinny być oczywiście równe i suche. Aby sprawdzić pion, poziom i kąty na styku ścian, należy mieć ze sobą proste przyrządy: kątownik i ekierkę. Tynk na ścianach powinien być rozłożony równomiernie, nie posiadać jakichkolwiek wybrzuszeń czy zgrubień. Warto spojrzeć również na sufit – jeśli dostrzeżesz jakiekolwiek przebarwienia czy plamy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dach jest nieprawidłowo wykonany. Punkt dotyczący sufitu szczególnie powinien interesować osoby dokonujące zakupu mieszkania na ostatnim piętrze, ale uwagę zwrócić na niego powinna każda osoba odbierająca mieszkanie.

Okna i drzwi

W trakcie odbioru technicznego mieszkania wszystkie elementy powinny być czyste. Umożliwi to dostrzeżenie rys czy nierówności na drzwiach i oknach. Sprawdzamy ich prawidłowe otwieranie  i zamykanie. Kolejnym punktem na naszej liście jest szczelność wymienionych elementów. W tym celu można posiłkować się zwykłą kartką. Jeśli nie ma możliwości wyjęcia kartki po uprzednim jej wsunięciu –  oznacza to, że wszystko jest w porządku. Warto tutaj podkreślić, że sprawdzamy nie tylko drzwi w swoim mieszkaniu, ale również te na klatce schodowej czy do piwnicy, do których klucze powinniśmy otrzymać od dewelopera podczas odbierania mieszkania.

Instalacja elektryczna i teletechniczna oraz wentylacja

Podczas odbioru mieszkania powinniśmy również sprawdzić, czy instalacja elektryczna działa i czy prąd przepływa przez gniazdka – wystarczy w tym celu mieć zwykłą ładowarkę do telefonu. Nie bez znaczenia są również instalacje dotyczące internetu i telewizji. Ostatnim, często niesprawdzanym, ale niesamowicie ważnym elementem w mieszkaniu jest wentylacja. Piony wentylacyjne muszą zgadzać się w tymi, które przedstawione zostały w planie. Zweryfikować powinniśmy oczywiście działanie samej wentylacji. Jeśli będzie źle działać, w mieszkaniu utrzymywać się będą zapachy, sprzyja to również powstawaniu wilgoci. Aby sprawdzić działanie wentylacji, można zapalić kadzidełko przy zamkniętych oknach i obserwować, w jakim kierunku ulatuje dym.

Materiał partnera