Opakowania kartonowe

Od czego zależy wytrzymałość opakowania z kartonu?

Opakowania kartonowe są doskonałym sposobem zabezpieczenia i przechowywania różnych przedmiotów. Idealnie chronią rzeczy podczas transportu, zapobiegając mechanicznym uszkodzeniom, zabezpieczając przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. By jednak opakowanie z kartonu mogło spełniać swoją funkcję odpowiednio, musi być ono wytrzymałe i trwałe. W tym artykule wyjaśnimy, od czego zależy wytrzymałość opakowania z kartonu.

Dlaczego tak chętnie wybieramy kartonowe opakowania?

Pudełka wykonane z kartonu mają wiele zalet. Wśród nich bez wątpienia wymienić należy niską cenę – opakowania kartonowe są sporo tańsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Ponadto są w zupełności biodegradowalne, dzięki czemu używając ich, w żaden sposób nie szkodzimy środowisku naturalnemu. Karton podatny jest na formowanie, można więc otrzymać pudełka i opakowania rozmaitych wielkości czy rodzajów – od pudełek z pokrywkami, przez opakowania klapowe czy fasonowe.

Niewątpliwą zaletą pudeł z kartonu jest możliwość wzbogacenia ich o nadruk w formie znaku towarowego czy innej grafiki.

Opakowanie kartonowe idealnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Można używać ich nie tylko do transportu ale i do magazynowania różnego rodzaju towarów. Dzięki lekkości, opakowanie wykonane z kartonu nie obciąża dodatkowo ładunku.

Co wpływa na wytrzymałość kartonowych pudełek?

W przypadku tektury istotnym elementem, mającym wpływ na jej trwałość, jest ilość, ułożenie oraz gęstość (gramatura) poszczególnych warstw.  Im większa liczba warstw o wysokiej gramaturze, tym tektura będzie sztywniejsza, a więc i bardziej odporna na przebicia czy wgniecenia. Ze względu na swoje właściwości, tektura falista jest sztywniejsza i mniej podatna na zgniecenia, dlatego to ona służy do produkcji pudełek kartonowych.

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy K&T PAK, producenta wysokiej klasy opakowań kartonowych: Do najwytrzymalszych tektur zaliczyć można te 3 i 5-warstwowe, które mogą występować w różnych postaciach – zależnie od typu fal. Dla tektury 3-warstwowej (składającej się z dwóch warstw pokryciowych papieru, połączonych pofalowaną warstwą zwaną flutingiem), wyróżniamy tekturę o fali B, której grubość wynosi od 2,5 do 3,0 mm. Ponadto wyszczególnić można również karton o fali C, grubości od 3,0 do 3,7 mm oraz tekturę o fali E, zwanej tez mikrofalą, o wysokości od 1,1 do 1,7 mm.

Tektura 5-warstwowa składa się z kolei z trzech warstw papieru, przeplatanych kolejno kartonem pofalowanym. Dla tektury 5-warstowej wyróżniamy falę BC – o grubości od 6 do 7 mm oraz BE – występującą w grubościach od 3,7 do 5 mm.

Najbardziej wytrzymała jest tektura falista 5-warstwowa z falą BC, której grubość wynosi ok. 6,5 mm. Tego rodzaju karton używa się do produkcji dużych pudeł zabezpieczających ciężkie, masywne przedmioty.

Wytrzymałość tektury uzależniona jest w dużej mierze od długości włókien oraz sił, które je wiążą (skład i rodzaj materiału oraz sposób mielenia). Ponadto na trwałość kartonowego opakowania wpływ ma również rodzaj kleju użytego do łączenia poszczególnych warstw, a także parametry dodatków i wypełniaczy użytych do produkcji.

Nie bez znaczenia dla trwałości i wytrzymałości kartonu, jest także wpływ warunków zewnętrznych, takich jak wilgotność oraz temperatura powietrza podczas użytkowania.

Dodatkowe zabezpieczenia

Elementami dodatkowymi, które bez wątpienia poprawiają wytrzymałość kartonowych opakowań, są dodatki w postaci klejów, taśm klejących oraz wzmacniających zszywek. Dodatkowe wyposażenie w postaci przekładek, kratownic i kątowników, doskonale wzmacnia konstrukcję kartonu, zapewniając jednocześnie idealną amortyzację i ochronę dla przechowywanych wewnątrz towarów.

Materiał partnera