cena węgla

Od czego zależy cena węgla?

Węgiel to surowiec, który wykorzystuje się do ogrzewania domów. Ogrzanie powierzchni domu jednorodzinnego o średniej powierzchni 200 m2 wymaga zakupienia około 6 ton węgla. Jest to dość spory wydatek, w wysokości nawet 6-7 tys. zł. Cena tego surowca jest uzależniona od wielu czynników, do których należą m.in. odległość kopalni, z której jest wydobywany oraz rodzaj węgla. Od czego dokładnie zależy więc cena węgla?

Czynniki wpływające na cenę węgla

Wartość rynkowa węgla jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Koszt zakupu tego surowca jest zdeterminowany przez sytuację, w jakiej znajduje się w danym momencie światowa gospodarka (uwarunkowania geopolityczne oraz ekonomiczne). Należy wziąć pod uwagę również wiele innych czynników, m.in. rodzaj kupowanego surowca. Inna cena dotyczy miału, kostki, a jeszcze inna ekogroszku.

Zakłady przemysłowe najczęściej wykorzystują miał. Jest to mało kaloryczny, drobny węgiel, o nieco mniejszej efektywności, a więc też dużo tańszy od innych rodzajów. Zdarza się również, że jest on kupowany do domów (właśnie z uwagi na niewielką cenę). Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie i lepiej jest zdecydować się na zakup ekogroszku, orzecha lub kostki. Są to nieco droższe rozwiązania, ale posiadają także większą wydajność cieplną.

Wpływ na cenę węgla ma również region, w jakim się go kupuje. Cena jest nieco wyższa, jeśli na miejscu nie znajduje się punkt autoryzowanej sprzedaży i konieczne jest udanie się do składu. Na cenę wpływa wówczas koszt transportu surowca. W takim przypadku należy doliczyć również do ceny końcowej koszty związane z przechowywaniem węgla. Sprzedawca musi wynająć plac, opłacić zatrudnienie pracowników oraz pracę maszyn. Takie koszty muszą być uwzględnione i podzielone na cenę każdej tony węgla.

Dlaczego warto kupować węgiel z hurtowni?

Zakup węgla w hurtowniach to jedno, z najbardziej opłacalnych cenowo rozwiązań. Hurtownie oferują szeroki wybór surowca o różnej kaloryczności i w różnym zakresie cenowym. Zakup większej ilości węgla gwarantuje takie same właściwości całej partii materiału.

Jak mówi pracownik hurtowni węgla Multi S.C. z ŁodziWęgiel to surowiec, który wykorzystuje się na globalną skalę jako opał. Ceny tego materiału różnią się w zależności od popytu na węgiel, wysokości podatku oraz sumy kosztów poniesionych przez sprzedawcę. Kwoty te różnią się w różnych punktach sprzedażowych, a najlepsze ceny oferują hurtownie.

Decydując się na zakup węgla, zaleca się wybranie jedynie profesjonalnej hurtowni oferującej sprzedaż materiału. Szeroki rodzaj asortymentu oraz doświadczenie pracowników to elementy, które znacznie usprawnią proces transakcji.

Materiał partnera