Ochrona dłoni na stanowisku pracy

Stosowanie odpowiedniej ochrony na stanowisku pracy ma na celu ochronę zdrowia, a niekiedy także życia pracowników. Dłonie to najważniejsze narzędzie pracy niejednego fachowca. To one są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników środowiska pracy, na urazy i kontuzje. Dlatego rękawice robocze należą do najpowszechniejszych środków ochrony osobistej.

Rękawica została rzucona

To pracodawca ma obowiązek wyposażenia pracowników we właściwą odzież ochronną, w tym – jeśli jest taka potrzeba – w rękawice. Aby zapewniały one stosowną ochronę, ich konstrukcja i materiały, z których są wykonane, muszą być dostosowane do warunków pracy. W związku z tym rękawice można podzielić na: chroniące przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi, przed czynnikami mechanicznymi, przed czynnikami termicznymi, rękawice elektroizolacyjne, antywibracyjne, przeznaczone do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. W każdym miejscu w danym przedsiębiorstwie, gdzie obowiązkowe jest stosowanie ochrony dłoni, powinno być umieszczone odpowiednie oznakowanie BHP.

Kategorie ochrony

Rękawice ochronne możemy podzielić także na trzy kategorie, w zależności od poziomu ryzyka, na jakie narażony jest pracownik. Kategoria pierwsza obejmuje rękawice stosowane  w warunkach niskiego ryzyka. Chronią one przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka, temperaturą nie przekraczającą 50°C oraz przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu, czyli np. przed środkami czystości. Do tej grupy należy większość rękawic roboczych, wykorzystywanych w pracach gospodarczych, domowych i ogrodniczych. Nie wymagają one specjalistycznych badań, aby były dopuszczone do użytkowania.

Kategoria druga dotyczy średniego ryzyka uszkodzeń. Są to głównie rękawice chroniące przed chemikaliami i uszkodzeniami mechanicznymi oraz rękawice termoodporne, chroniące przed zimnem i ciepłem (do 100°C). Wykorzystywane są szeroko w większości prac przemysłowych.

Kategoria trzecie to rękawice wykorzystywane w sytuacjach wysokiego ryzyka wystąpienia poważnego lub trwałego uszkodzenia dłoni. Wykorzystywane są m.in. przy pracach z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi czy przy wysokim napięciu.

Co oprócz rękawic?

Wybierając środki ochrony rąk należy wziąć pod uwagę także to, która część ręki jest najbardziej narażona na działanie czynników niebezpiecznych.

Niektóre stanowiska pracy, gdzie pracownicy mają do czynienia z ostrymi narzędziami, wymagają specjalistycznej ochrony dłoni. Do tego służy m.in. rękaw antyprzecięciowy, zapewniający maksymalny poziom ochrony przed przecięciem tkanek, a także przed ciepłem od nadgarstka do ramienia. Mocowany jest za pomocą otworu na kciuk. – mówi nam ekspert z firmy Mado, oferującej środki BHP w sklepie online.

Innym, mniej typowym środkiem ochrony jest napulśnik. Jest to wykonana najczęściej ze skóry bydlęcej opaska zapinana na sprzączkę, której zadaniem jest ochrona i wzmocnienie ręki w części nadgarstkowej podczas różnego rodzaju prac, wymagających użycia siły i chroniąca przegub dłoni przed skaleczeniem.

Materiał partnera