Buty ratownika medycznego

Obuwie jako element ubioru ratowniczego

Wysokiej klasy obuwie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego ratownika medycznego. Noszone przez ratowników obuwie musi im zapewniać właściwą wygodę i komfort noszenia, być wytrzymałe i zagwarantować możliwość pracy w bardzo zróżnicowanych warunkach. W naszym artykule dokładnie opisujemy jakie warunki musi spełniać obuwie przeznaczone dla ratowników medycznych oraz jakie są w nich stosowane udoskonalenia, które jeszcze bardziej są w stanie zwiększyć komfort ich noszenia.

W jaki sposób jest zaprojektowane obuwie przeznaczone dla ratowników medycznych?

Obuwie dedykowane do pracy ratownikom medycznym jest przede wszystkim zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić jego stosowanie zarówno latem, jak i zimą. Obuwie ratownicze musi więc zapewniać noszącym je osobom wysoki komfort zarówno w trakcie bardzo dużych upałów, jak i w trakcie silnego mrozu i dużych opadów deszczu czy śniegu. Istotne jest także to, żeby takie buty zapewniały dużą wygodę pracy nawet podczas bardzo długich, często trwających nawet powyżej 12 godzin, dyżurów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta ze sklepu ratowniczego Ratujesz.pl, w którym można znaleźć bardzo dużo rodzajów nie tylko obuwia, ale także m.in. odzieży ratowniczej: Do produkcji obuwia ratowniczego stosuje się takie materiały i takie rozwiązanie technologiczne, które zapewniają bardzo dużą wytrzymałość obuwia oraz bardzo dużą odporność na wodę i nawet na bardzo duże zimno. Jednocześnie, zastosowane do wykonania butów ratowniczych materiały zapewniają także dobre oddychanie, dzięki czemu stopy się w nich nie pocą i tak szybko nie męczą. W obuwiu ratowniczym standardowo zastosowane są specjalne, twarde podnoski, czyli elementy mające za zadanie ochronę palców przed zgnieceniem.

W jaki sposób zapewniana jest wodoszczelność obuwiu ratowniczemu?

Spełnienie wysokich warunków wodoszczelności, które są stawiane przed obuwiem przeznaczonym do stosowania przez ratowników medycznych wymaga zastosowania specjalnych środków, a raczej specjalnych materiałów. Wodoszczelność obuwiu ratowniczemu jest zapewniana przede wszystkim poprzez zastosowanie specjalnych podszewek. Najczęściej są one wykonane z materiału typu Gore-Tex. Tego typu materiały zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed przenikaniem przez nie wody, ale także bardzo często spotykanej podczas akcji ratunkowej krwi czy płynów ustrojowych, Dzięki takiej ochronie ratownik ma również jednocześnie zapewnioną ochronę przed różnego typu bakteriami czy wirusami. Materiały Gore-Tex są także bardzo wytrzymałe i odporne na naturalne podczas noszenia obuwia przetarcia.

Gwarantujące doskonałą ochronę stopy podeszwy

W obuwiu ratowniczym stosuje się także wysokiej jakości, gwarantujące doskonałą amortyzację i jednocześnie absorpcję wstrząsów podeszwy. W wysokiej jakości obuwiu ratowniczym stosuje się podeszwy gumowe, które zapewniają bardzo dobrą antypoślizgowość, a jednocześnie są także odporne na działanie oleju, etyliny czy środków chemicznych. Bardzo ważną sprawą jest także to, żeby podeszwa w obuwiu ratowniczym była odpowiednio lekka i elastyczna oraz jak najbardziej odporna na ścieranie. Podeszwa w takich butach musi również chronić stopę przed przebiciem. Ratownik medyczny musi mieć bowiem zapewniony jak największy komfort w trakcie pracy.

Materiał partnera